Přestavba Šatovky v Praze 6 by mohla začít v roce 2020

(ČTK) – Přestavba usedlosti Šatovka v Praze 6 na centrum pro seniory by mohla začít v roce 2020, o dva roky později má být zahájen provoz. Na podzim městská část vybrala architektonický návrh, který počítá s byty pro seniory, komunitními prostorami pro veřejnost nebo bufetem. Předběžné náklady na rekonstrukci usedlosti v Šáreckém údolí se pohybují kolem 150 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

„Soutěž byla uzavřena, zadavatel nyní vyzve k jednání účastníka, jehož návrh se umístil na prvním místě, a projedná s ním podmínky uzavření smlouvy na dokumentaci stavby. Dle časového harmonogramu nyní budou projektanti dva roky rýsovat, projektovat a povolovat,“ uvedl Šrámek. Vítězný návrh, který byl odměněn 625.000 korunami, vypracovala architektka Gabriela Kaprálová z ateliéru ASGK Design.

Kolem usedlosti vzniknou čtyři domy s malometrážními byty. Centrum bude určeno pro seniory, kteří se ocitli v tíživé situaci a jsou v dobrém zdravotním stavu, který nevyžaduje komplexní péči. Historická budova Šatovky bude sloužit pro administrativní prostory, technické zázemí, komunitní prostory a vzniknout by v ní měl i bufet nebo kavárna. Od prostor pro veřejnost si radnice slibuje zvýšení zájmu o toto místo v Šáreckém údolí ze strany lidí žijících v okolí.

Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Usedlost do roku 2011 sloužila jako bytový dům, v roce 2015 odešli poslední nájemci nebytových prostor. Poslední roky nebyla využívaná a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení schválili pražští zastupitelé loni v březnu. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem chce Praha 6 financovat sama s využitím dotací.

Na začátku loňského února usedlost v Šáreckém údolí obsadila na týden skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. Z usedlosti chtěli vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací, což potvrdil pražský městský soud. Každý ze squatterů podle rozsudku odpracuje 50 hodin. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Squatteři už jednou usedlost obsadili, a to na přelomu let 2015 a 2016.

Doplněno Stavbaweb:

Předmětem soutěže byl návrh a zpracování architektonického řešení rekonstrukce a dostavby Seniorského centra Šatovka, Dejvice, Praha 6 (na adrese V Šáreckém údolí 81/74, Praha 6). V řešeném území, které leží v přírodním parku Šárka  – Lysolaje,  se nachází usedlost Šatovka, která měla být ústředním motivem nově navrženého areálu.
Výsledky soutěže:
1. místo:  ASGK Design, s. r. o.  / Gabriela Kaprálová
2. místo:  SKUTEK ARCHITECTURE + RAUMLEIPZIG ARCHITEKTEN (DE)  / Šárka Voříšková, Ondřej Dvořák, Jiří Matys
Spolupráce: Vanda Martínková, Matyáš Gál, Tomáš Strnad 
3. místo: IGLOO ARCHITEKTI, s. r. o. / Igor Šimon , Jan Pačka
Spolupráce: Radek Fila  
Odměna: Studio Perspektiv, s. r. o. / Martin Čeněk
Spolupráce: Ján Antal, Vojtěch Hasalík, Ed Mosieienkov, Marta Kyiashko, Yana Stepankova,  Andrea Pernicová, Martin Stára 
Odměna: STOPRO, s. r. o. / Nikolaj Stojanov
Spolupráce: Lucie Kirovová, Tereza Dufková, Jiří Beran, Petr Stojanov, Šárka Kubátová

Více informací o soutěži najdete na stránkách ČKA nebo na stránkách Městské části Prahy 6.                                   

Související články:
Seniorské centrum Šatovka  12.7.2018
Šatovka  9.4.2018

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*