Přestavba sázavské hutě František

(ČTK) – Přestavba sázavské hutě František v Centrum sklářského umění je v plném proudu. Bourací práce jsou skončeny a na staveniště nastoupili zedníci, tesaři a pokrývači. Hotovo by měli mít do konce srpna. Pak areál převezmou výtvarníci a technologové, aby dokončili jeho přeměnu. Provoz centra bude zahájen začátkem roku 2014, sdělila ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Náklady na kompletní rekonstrukci budou kolem 130 milionů korun, většinu zaplatí EU."Pracujeme na památce, takže bylo třeba, aby dělníci byli skutečnými odborníky ve svém řemesle,"
podotkl Ivo Knížek, který je pověřen stavebním dozorem. Na stavbě nyní pracuje zhruba 50 lidí, až se zlepší počasí, mělo by jich být až kolem stovky.

Záchranu hutě si vzala za cíl Nadace Josefa Viewegha, která tak chce sklářským výtvarníkům z celé republiky nabídnout prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl. Josef Viewegh, otec spisovatele Michala Viewegha, v sázavských sklárnách pracoval a byl ve městě starostou. Přál si, aby se nejstarší sázavskou huť podařilo zachránit. Založil proto nadaci a v závěti jí odkázal půl milionu korun.

Stavební práce začaly loni v září vyklizením objektu. Všechny věci, které v něm byly nalezeny, se vytřídily. Některé skončí v depozitáři, většina z nich ale bude vystavena v galerii, a to buď jako exponáty, nebo jako trvalá součást stavby. Našly se například zbytky kolejové drážky, po které se vyvážel z huti odpad. Koleje se obnoví, a pokud to půjde, budou po nich jezdit vozíčky s mobilními sklářskými pecemi.

Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a pojmenoval ji po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal ale význam hutě František klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.Doplněno Stavbaweb:
Nadace Josefa Viewegha začala s rekonstrukcí bývalé sklářské hutě František v Sázavě na Benešovsku koncem loňského roku. Chátrající technickou památku chce přeměnit v Centrum sklářského umění. Úvodní architektonickou studii vypracoval architkt Zdeněk Žilka.

Související články:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*