Přestavba Sila v Olomouci

Fotogalerie ke článku (2)

Přestavba sila v Olomouci

Přestavba sila v Olomouci

Přestavba sila v Olomouci

Přestavba sila v Olomouci
Celá fotogalerie (2)

Přestavba Sila v Olomouci

Publikováno: Stavba 3/2007, recenze Jakub Potůček

ul.Polská, Olomouc-Tržnice
Autoři: Szymon Rozwałka (C+HO_aR), Tomaš Pejpek
Investor: soukromý
Projekt: 2004-2006
Realizace: 2005-2007
Autor fotografií: Mirek Kolčava, Wojciech KryÅ?ski


Szymon Rozwałka o stavbě
Zadáním projektu byla adaptace budov obilného sila na funkci zcela novou a „nevhodnou“. Tedy zásah nejen do stávajícího objektu, ale i do města a jeho paměti. Změna se všemi svými důsledky.
Využili jsme fenomén výtahu — fenomén, který rozbíjí vztah mezi časem a prostorem — a nabídli funkční schéma na principu samostatných fragmentů (atrium, silo, zahrada, obytný prostor a hranol) spojených mezi sebou „aperspektivně“. Přechod mezi nimi se omezuje na otevření a zavření dveří výtahu.

Z recenze Jakuba Potůčka
Obrovská obytná bedna ulpívá na střeše sila s přirozenou samozřejmostí... Jednotlivé části domu, vyrůstající v několika výškových úrovních z kmene výtahové šachty jako větve stromu, jsou uspořádány hierarchicky. V parteru věže, kde autoři ponechali v surové podobě množství industriálních prvků se nachází jakási příležitostná galerie a apartmán pro hosta. Nad jeho buňkou levituje střešní zahrada... Samotná obytná část je situována do nejvyššího patra věže... „Krabička", tedy intimní sekce domu, představuje zcela novou vrstvu lehce asymetricky vyrůstající z tělesa věže sice jako element cizorodý, nicméně koexistující se svým hostitelem v symbiotické vazbě.

Ocenění: Cena Grand Prix architektů 2008 v kategorii Rodinný dům

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*