Přesun galerie do budovy lázní přijde Liberecký kraj na 85 mil.Kč

(ČTK) – Přesun Oblastní galerie v Liberci do rekonstruovaných městských lázní bude stát Liberecký kraj více než 85 milionů korun. Bezmála 56 milionů korun představuje spoluúčast na financování nákladné rekonstrukce budovy lázní, která stála 360 milionů korun. Další peníze přidal kraj na úpravy interiérů a projekt. Jen vnitřní vybavení komplexu a sousedního depozitáře bude stát téměř 22 milionů korun, původní odhad projektantů byl ale téměř dvojnásobný. ČTK o tom informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).Rekonstrukci městských lázní na galerijní objekt financovalo město Liberec, které na nákladnou opravu získalo dotaci z Regionálního operačního programu. Pokryla 85 procent nákladů, zbylých 15 procent zaplatil kraj. Náklady na vybavení interiérů odhadli původně projektanti na 42 milionů korun, úpravami se pak cena snížila na 33 milionů. "Další snížení nákladů přinesla veřejná soutěž, kdy se podařilo vysoutěžit cenu ještě o třetinu nižší," dodal Půta.

Liberecká galerie má pátou nejrozsáhlejší sbírku v zemi, uložena je ale v nevyhovujících podmínkách. Galerie sídlí v novorenesanční budově postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem. Stavebně historický průzkum ale ukázal, že je budova v havarijním stavu. Stavba je napadená dřevomorkou a červotočem. "Narušená je i nosná stropní konstrukce mezi druhým a třetím patrem, nad níž je umístěna část vzácného archivu galerie," řekl už dříve ČTK ředitel galerie Jan Randáček. Galerii navíc chyběl depozitář.

Rekonstrukce galerie a dobudování depozitáře by podle odhadů přišly na více než 230 milionů korun. Galerie ani kraj je ale neměly a nebyla ani šance je získat z EU. Kraj proto před čtyřmi lety uvítal nabídku města, aby se pro galerii využily právě bývalé městské lázně. Historická budova byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Nakonec zvolilo přestavbu na výstavní prostor. Rekonstruovanou budovu převzal kraj, bývalou budovu galerie by po jejím přestěhování měl předat městu. V lázních se galerie otevře už v únoru příštího roku.

Liberecké městské lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Stavba vznikla v době největšího rozmachu města na počest 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Lázně tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Než budovu získalo město, změnila několikrát majitele. Liberec lázně koupil v roce 2005 v aukci za devět milionů. Rekonstrukce lázní patří ke kontroverzním zakázkám, podle opozice je předražená. Antimonopolní úřad však žádná pochybení nenašel. Liberecký kraj chce rekonstrukci přihlásit do soutěže Stavba roku.Doplněno Stavbaweb:
Lázně postavené v letech 1900 až 1902 vznikly podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga v době největšího rozmachu tehdy německého města na počest 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Lázně tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Liberec lázně získal v roce 2005 v dražbě za devět milionů.
Projekt "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" zpracoval architektonický ateliér SIAL.

Podrobné informace o projektu "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" najdete na stránkách Oblastní galerie v Liberci zde.

Liberecká galerie v lázních

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*