Petici proti výškovým budovám v Olomouci podepsalo na 800 lidí

Olomouc 22. května (ČTK) – Občanské sdružení Za krásnou Olomouc předalo olomouckému primátorovi Martinu Novotnému (ODS) petici proti výškovým stavbám ve městě se zhruba 800 podpisy. Podle signatářů, mezi nimiž jsou i architekti, památkáři či historik architektury, tyto stavby hyzdí město. Požadují, aby připravovaný návrh územního plánu vznik dalších výškových staveb nepřipustil. Novotný nevyloučil, že i kvůli výhradám ministerstva kultury další mrakodrapy v dokumentu nebudou.


Petice žádá změnu těch pasáží územního plánu, které připouštějí třeba novou výškovou budovu v lokalitě Šantovka, tedy na hranici městské památkové rezervace. Odmítají i případné další výškové stavby.

"Jsme bytostně přesvědčeni, že výškové stavby nenapravitelně poškozují siluetu našeho města, což dokazují již stojící věžové objekty na třídě Kosmonautů a v ulici Jeremenkova. Panorama historického města je veřejnou hodnotou, která si zaslouží mimořádnou péči a ochranu," uvedl člen petičního výboru a historik architektury Rostislav Švácha.

"V tuto chvíli nemohu vyloučit, že v závěrečném návrhu územního plánu se další výškové stavby předpokládat nebudou. Jednání s ministerstvem kultury probíhají,"
řekl na schůzce primátor. Přislíbil, že vedení města petici řádně projedná.

Zástupci sdružení přišli za primátorem s papírovými modely mrakodrapů na hlavách. Novotnému předali model zamýšlené výškové budovy v lokalitě Šantovka, knihu o památkové péči v Německu i papírovou vystřihovánku. "Jako malé dítě jsem poměrně hodně historické památky vystřihoval. Dokonce jsem strávil půl roku výrobou papírového modelu Pražského hradu. Nevím, jestli po letech na to navážu," reagoval na dárek Novotný.

Územním plánem města se nyní zabývají dotčené státní úřady včetně památkářů a ministerstva kultury.
Pak bude následovat jeho veřejné projednání a následně schvalování. Strategický dokument, který určuje například to, kde mohou vyrůst bytové domy či silnice, radnici přijde na 11 milionů korun. Současný územní plán platí od roku 1998.

Fotoreportáž:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*