Výstava profesora Pelčáka a jeho žáků ve Dvoraně Centra VUT v Brně na Antonínské 1.
Výstava potrvá od 29.11.2010 do 10.12.2010.
Sedm projektů architekta Pelčáka pro Brno představuje výstava VUT
Brno 29. listopadu (ČTK) – Sedm projektů Petra Pelčáka, profesora architektury na Vysokém učení technickém (VUT), představuje nová výstava v rektorátu brněnské techniky. Vznikly s různými spoluautory pro Brno v posledních třech letech. Část je již postavena, část čeká na uskutečnění. Návštěvníci výstavy se například dozvědí, jak mohou již za pár let vypadat Filozofická fakulta a Fakulta informatiky Masarykovy univerzity nebo nová městská čtvrť na území továrního areálu někdejší Zbrojovky Brno.
Pelčák patří k architektům, kteří mají velký podíl na proměnách Brna v posledních dvou dekádách. "Petr Pelčák se významně vpisuje do tváře města Brna," řekl dnes novinářům děkan Fakulty architektury VUT Josef Chybík.
Z projektů, které již stavebníci stihli vybudovat, výstava představuje administrativní budovu Vídeňská, obchodní blok Triniti Office Center a obytnou Rezidenci Bochořákova. Jen jeden z projektů, rekonstrukce Římského náměstí, neuspěl v soutěži a nejspíš zůstane jen na papíře.
Pro Masarykovu univerzitu Pelčák v poslední době navrhnul jednak přestavbu a modernizaci fakulty informatiky, jednak rozsáhlou rekonstrukci nesourodého a zchátralého kampusu filozofické fakulty. "Vždy jsem si přál projektovat školní stavby," podotkl Pelčák. Oba projekty jsou v poslední fázi příprav, ale získaly z Evropské unie jen část potřebných peněz. "Budou tedy v tomto okamžiku realizovány jen jejich části," řekl Pelčák.
Expozici doplňuje asi 40 prací, které vytvořili studenti pod Pelčákovým vedením. "Všechno jsou to konkrétní úkoly, které dnes architekti řeší, podstatná část je jich věnována Brnu," uvedl Pelčák. Lidé tak například uvidí, jak si studenti představují nové využití nezvyklé brněnské stavby: bývalé protiletecké pozorovatelny v areálu Zbrojovky.
Pelčák kromě architektonické a pedagogické práce působí také jako autor a editor monografií o brněnských architektech. "Je schopen nejen navrhovat, ale také kriticky hodnotit architekturu," uvedl vedoucí Ústavu teorie Fakulty architektury VUT Vladimír Šlapeta.
Některé starší projekty, na nichž se Pelčák podílel, se dočkaly různých odborných ocenění nebo alespoň nominací na ně. Jde například o stavbu Galerie Vaňkovka a rekonstrukci Denisových sadů v Brně, správní budovu Povodí Moravy v Olomouci a administrativní budovu firmy Blata v Blansku.
Doplněno Stavbaweb:
Pelčák a Partner architekti
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…