Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách

(ČTK) – Nová podoba náměstí J. A. Alise na Březových Horách v Příbrami by měla vzejít z architektonické soutěže. Její vyhlášení navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá. Podle uskupení A-tým, které sdružuje zejména architekty spjaté s Příbramí, je vyhlášení veřejné architektonické soutěže nejvhodnější variantou, z níž mohou vzejít různorodé návrhy a ohromné množství invence.

„I přes větší složitost a časovou náročnost takové akce doufáme v její hladký průběh, výhledově napřesrok bychom tak mohli znát novou podobu centrálního prostoru Březových Hor,“
sdělil ČTK za A-tým architekt a stavební historik Michal Profant.

Starosta Jan Konvalinka (za ANO) takové řešení podporuje. „Mně osobně se ta architektonická soutěž, vůbec ten nápad, líbí. Vnímám Březové Hory jako svébytnou část města a myslím si, že by bylo dobré, aby oni sami si tak trochu mohli říci, co v této části města chtějí a nechtějí,“ řekl na adresu iniciátorů soutěže.

Jelikož se návrh zrodil až závěrem roku, nejsou náklady na soutěž zahrnuty do letošního rozpočtu. Radnice si s tím ale podle starosty poradí. „Pokud nějaký náklad vznikne ještě v tomto roce, bude moci být sanován z rezerv odboru investic a rozvoje města,“ dodal Konvalinka.

Podle členky A-týmu Markéty Škodové, která zároveň zasedá v osadním výboru Březové Hory, si náměstí J. A. Alise zaslouží velkou pozornost nejen kvůli lidem, kteří tu bydlí, ale i kvůli desetitisícům turistů, kteří tudy každoročně projdou při návštěvě Hornického muzea.

„Centrum Březových Hor je vizitkou celé Příbrami a to, že tento prostor je naše ‚rodinné stříbro‘, zohledňuje nejen jeho historie, dochovanost, ale i památková ochrana,“
uvedla Škodová. Proto je ráda, že vedení Příbrami přijalo za svůj návrh osadního výboru Březových Hor, aby se uvažovaná rekonstrukce náměstí neodvíjela od výběrového řízení na dodavatele projektové dokumentace, ale na základě architektonické soutěže. Na formulaci jejího zadání by se podle Škodové měli kromě odborníků a úřadů podílet i místní.

„Avizovaný krok radnice, který by byl de facto prvním reálným využitím v jiných městech osvědčené praxe, by se mohl stát impulzem pro systematické vypisování soutěží při řešení větších investic do veřejného prostoru a staveb v Příbrami,“ míní Profant.

Doplněno Stavbaweb:

Markéta Škodová, Michal Profant: Budoucí podoba nám. J. A. Alise si zaslouží architektonickou studii

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*