Pikniková místa ve Stromovce

Grilování v pražské Stromovce patří k nejoblíbenějším letním aktivitám. Magistrát hlavního města Prahy proto zadal vytvořit několik kvalitních míst s piknikovým a grilovacím zázemím. Pilotní lokalita v prostoru mezi železniční tratí a Vltavou se právě otevřela. Autorem návrhu, který šikovně spojuje betonový gril, betonové podesty s autentickými otisky listů místních stromů a atypický dubový mobiliář, je krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

Letošní léto trávíme více než když dříve ve městě. Posedět v parku s přáteli, sejít se na grilování nebo odpolední piknik tak může skvěle osvěžit pracovní týden. Investor projektu Magistrát hlavního města Prahy se rozhodl podtrhnout potenciál těchto volnočasových míst v parku Stromovka. Vznikl tak pilotní projekt piknikových míst, na kterých se návštěvníci nemusí obývat vyšlapaného bahna po deštích, poničené uchozené trávy ani si nosit vlastní gril.

Nové piknikové místo sestává ze dvou betonových podest, do kterých jsou otištěny lístky a větve z místních dřevin. Hrubá textura a barva betonu zapadá do přírodního prostředí. Mělce vyražené obtisky listí a větví umocňují charakter místa.

„Projekt piknikového místa ve Stromovce je náš autorský návrh včetně podesty, sezení i grilu. Hýčkáme a mazlíme si ho od samotného začátku. Listy, které jsme otiskli do betonové podesty, se ve Stromovce nasbíraly na podzim a zimu přečkaly v glycerinu. Jakmile přišlo jaro, udělali jsme se stavbou pár zkoušek a doladili recepturu betonové směsi. Přírodní dekor podtrhuje charakter místa. Musím říct, že podobná jedinečná místa, která reagují na dané prostředí a kontext, mám nejraději a neumím si bez nich dobrou realizaci představit,“ popisuje architektka Martina Forejtová z ateliéru krajinářské architektury Land05.

Uprostřed větší podesty najdete autorský betonový gril ve tvaru dlouhého hranolu, který byl navržen a vyroben speciálně pro tento projekt. Moderní design reaguje na městský park. Myslelo se rovněž na odolnosti vůči vandalismu. Tmavě šedá barva grilu navíc dobře vynikne na světlé podestě.

Atypický dřevěný stůl, lavice a sedací hranoly doplňují gril o posezení. Architektka kladla při tvorbě návrhu důraz nejen na originální design, ale také na pevnost, odolnost vůči zatížení a především minimální údržbu. Veškeré dřevěné prvky mobiliáře jsou navrženy z kvalitního dubové dřeva.

Piknikové místo se stane přirozeným lákadlem velkého množství návštěvníků parku. Počítá se také s tím, že pohyb lidí bude přirozeně přesahovat betonovou podestu. Okolí je proto upraveno odolným štěrkovým trávníkem. Nedochází tak k sešlapu a degeneraci trávníků a místo zátěž sešlapem naopak dobře snáší.

Architektonické studio Land05 má připraveny výkresy dalších čtyř piknikových míst. Každé místo reaguje na uspořádání stávajících stromů a je zcela jiné. Když se pilotní projekt osvědčí, budou se ve Stromovce postupně objevovat další stanoviště městského grilování a odpočinku.
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*