Pilana Karbid

Mladá rodinná česká firma se zabývá výrobou karbidových nástrojů; za osm let existence došlo k rozvoji výroby a dnes zaměstnává 45 lidí. Ve dvou etapách vznikla nová hala a na ni navazující administrativní budova.
 
Hlavním tématem našeho návrhu byla komunikace uvnitř budovy, vizuální kontakt a potřeba být si na blízku. Pro novou stavbu bylo důležité zohlednit omezený prostor bez perspektivy růstů do okolí. Na parcele o rozměru 2450 m2 vznikla nejdříve jednopodlažní hala. Na ni navázala třípodlažní stavba s převislým horním patrem, které je možné doplnit o další poschodí a předprostorem.
 
Hala obdélníkového půdorysu splňuje požadavky pro výrobu – je tu dostatek denního světla, které proniká hlavními okny a světlíky orientovanými na severní stranu. Prostor je přehledný a čistý s celoročně stabilní teplotou pohybující se okolo 24 °C. Hala má pochozí zelenou střechu, opláštěná je sendvičovými panely, které přecházejí na administrativní část. Třípodlažní budova administrativy je monolitickým betonovým skeletem, který je přiznaný v interiéru. Kanceláře mají svým rozměrem a nízkou světelnou výškou blíže pokojům v rodinných domech než v rozlehlých openspace. Důležitým komunikačním prvkem uvnitř objektu je malé zastřešené atrium, jímž proniká světlo. Stěny halové i administrativní části jsou ve velké míře transparentní, jen výtahová šachta a vstup do domu je zvýrazněný modrou firemní barvou. Z jedné budovy je možné vidět do druhé a naopak. Průhled na pracující firmu funguje také z exteriéru. V atriu jsou ochozy, které slouží jako místo setkávání a zároveň cesta na zelenou střechu. Společně s novými objekty došlo i k úpravě parkoviště.

Autorská zpráva
Foto: Boysplaynice

Autoři: Hana Maršíková, Jitka Ressová, Jan Pavézka; spoluautoři Kateřina Páterová, Ondřej Stolařík; spolupráce Jakub Bachman, Pavel Gurecký, Pavel Ohnoutek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*