Písek pozastavil projekt výstavby plaveckého bazénu

(ČTK) – Písek pozastavil projekt výstavby nového bazénu. Důvodem jsou především vysoké náklady. Odhadovaná částka pro výběrové řízení na stavbu nového bazénu byla 350 milionů korun bez daně. Podle některých kritiků by se však mohla přiblížit až k částce půl miliardy korun. O zastavení projektu rozhodli dne 4. dubna 2019 na svém mimořádném zasedání zastupitelé. Navrhli vypracovat nový návrh, jenž by zajistit výstavbu bazénu v areálu Žižkových kasáren. Pro tuto variantu se vyjádřilo 18 z 26 přítomných.

„Příprava projektu stála už 15 milionů korun,“ uvedla místostarostka Petra Trambová (Pro Písek). Město uvažuje o stavbě nového bazénu od roku 2002, kdy současnou plovárnu zasáhly povodně. První konkrétnější podobu dali zastupitelé projektu před šesti lety. „Jen připomenu, že v tom roce 2013 jsme měli nový bazén stavět za 180 milionů korun. V té době bylo možné získat na projekt dotace a navíc soutěže vyhrávaly nabídky levnější, než byla projektová cena. Dneska se bavíme o bazénu za přibližně 350 milionů korun a všichni víme, že dnes se za ty projektové ceny soutěžit nedaří,“ uvedl písecký místostarosta Ondřej Veselý (ČSSD). Podle něj by bylo pro město nejvýhodnější zásadně rekonstruovat současný plavecký stadion. Veselý se domnívá, že náklady na tuto operaci by dosáhly maximálně 200 milionů korun. „A životnost bazénu by se tím prodloužila třeba až o 50 let,“ řekl.

Současný plavecký stadion byl postaven v 70. letech minulého století a stojí v blízkosti centra u řeky Otavy. Místo pro nový bazén vybralo město v areálu u fotbalového hřiště u silnice I/20, která spojuje Prahu a České Budějovice. Kritici tohoto projektu kromě vysoké ceny poukazují na další možné nástrahy. Uváděli například nestabilní podloží nebo vysokou hladinu spodní vody.

Písek vypsal výběrové řízení na bazén loni, když odhadoval náklady na 283 milionů korun. Nejnižší nabídka vzešlá z tendru však činila 356 milionů korun. A právě kvůli výraznému zvýšení ceny město výběrové řízení zrušilo.

Doplněno Stavbaweb:
Stavbu nového plaveckého bazénu za 250 milionů korun schválili dne 2. března 2017 písečtí zastupitelé. Bazén, který navrhl pražský ateliér Projektil Architekti, se měl veřejnosti otevřít v červnu 2019. Bazén měl být postaven v lokalitě pod lesnickou školou.

Informace o soutěži najdete na stránkách ČKA.
Podrobně popsaný projekt včetně výkresů najdete ZDE.
Aktuální informace k situaci najdete na stránkách Facebook / Nový bazén pro Písek.

Související články:
Nový plavecký bazén v Písku  8.3.2017
Plavecký bazén v Písku  návrh ateliéru Velehradský – odměna v soutěži  22.4.2016
Plavecký bazén v Písku  návrh ateliéru ANTA – odměna v soutěži  22.4.2016
Plavecký bazén v Písku  A PLUS a.s. – třetí místo v architektonické soutěži   21.4.2016
Plavecký bazén v Písku  Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj, Jana Matlovičová, Radoslav Kurucz – druhé místo v architektonické soutěži  20.4.2016
Plavecký bazén v Písku  Projektil architekti – první místo v architektonické soutěži  19.4.2016

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*