Přístavba muzea v Jablonci

(ČTK) – Přístavba ve tvaru skleněného krystalu se velmi pravděpodobně začne stavět u hlavní budovy muzea v Jablonci nad Nisou v příštím roce. Potřeba na to bude kolem 60 milionů korun. ČTK to dne 28. listopadu 2016 řekla ředitelka muzea Milada Valečková.

Podle ní už muzeum podalo žádost o financování u svého zřizovatele, ministerstva kultury. „Předběžný příslib máme, takže pokud se nestane nic neočekávaného, rádi bychom stavební část zahájili v létě příštího roku,“ uvedla ředitelka. Předpokládá, že veřejnou soutěž vyhlásí příští rok v lednu nebo v únoru. „Když se nic špatného nestane, přístavbu bychom mohli v ideálním případě otevřít už na Vánoce 2018,“ dodala.

Muzeum potřebuje přístavbu kvůli nedostatku místa. Umístit tam chce především stálou expozici vánočních ozdob. Muzeum vlastní patrně největší veřejnou sbírku na světě, čítá přes 15.000 položek. Sbírka je zatím ukrytá v depozitáři, muzeum ji postupně představuje při vánočních výstavách. Kolekce je pozoruhodná nejen počtem, ale i množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů.

Expozice vánočních ozdob by ve třípodlažní přístavbě měla zabrat prostřední patro. V přízemí budou sklady, garáže a vzduchotechnika a v druhém patře vznikne víceúčelový prostor. „Navazovat bude na stávající vestibul. Využívali bychom ho pro krátkodobé výstavy a příležitostné akce, jako jsou třeba tvůrčí dílny. Současné prostory už nám kapacitně nestačí,“ uvedla Valečková.

Podoba přístavby vzešla z architektonické soutěže, aby vhodně doplnila hlavní budovu. Ta je mimořádně hodnotnou památkou secesní architektury a navíc je v památkové zóně. Z šesti různých řešení u odborné komise i vedení muzea jednoznačně vyhrál návrh pražské společnosti Hlaváček-architekti. Tvarem připomíná přístavba broušený skleněný kámen.

Jablonecké muzeum nyní finišuje s rekonstrukcí domu Památníku sklářství na Kristiánově v Jizerských horách, kde má jednu ze svých expozic. Oprava za zhruba 12 milionů korun začala na jaře. „Stavebně to je dokončeno. Novou expozici budeme dělat příští rok na jaře a otevírat chceme 20. května na muzejní noc,“ dodala ředitelka. Chalupa z 18. století známá i jako Liščí bouda je jedinou dochovanou budovou z bývalé sklářské osady. Také její obnovu platí muzeum z dotace od ministerstva kultury.
vizualizace: Hlaváček-architekti

Doplněno Stavbaweb:
Muzeum v roce 2013 oslovilo šest vybraných architektonických kanceláří ke zpracování studie. Ve dvou kolech o nich diskutovala odborná komise, prostor pro názory dostala i veřejnost. Pro vítěze nakonec rozhodlo zajímavější architektonické řešení připomínající broušený skleněný kámen, který bude už při pohledu zvenku signalizovat vnitřní obsah a korespondovat s posláním muzea. Na konci ledna 2014 byla s autorem studie, kterým je pražská společnost Hlaváček-architekti, uzavřena smlouva o zpracování dalších stupňů projektové dokumentace.

Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Skutečně jednoznačně nejvhodnější tvar přístavby muzea?
    To je hodně odvážné rozhodnutí a jsem přesvědčen, že se nesetká s pochopením široké veřejnosti. Mně osobně se také nezdá, že k secesní budově patří taková zvláštní stavba. Nepatří, a to hodnotím jen stránku vizuální, ne praktickou ani ekonomickou, provozní. Chce si snad někdo vybudovat pomník, někdo z municipality? Nebude to spíše náhrobek kariéry?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*