Přístavba Muzea v Jablonci začne ještě letos

(ČTK) – Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou začne ještě letos stavět zhruba za 60 milionů korun přístavbu, která bude mít podobu skleněného broušeného krystalu. Výstavbu zaplatí ministerstvo kultury, které je zřizovatelem muzea. Rozhodnutí o poskytnutí dotace už muzeum obdrželo. ČTK o tom informovala ředitelka muzea Milada Valečková.

Peníze bude muzeum dostávat od státu postupně, letos by to mělo být 25 milionů korun. Projektová dokumentace je již hotová, dalším krokem bude vyhlášení veřejné zakázky na stavební část. „S vlastní stavbou počítáme zhruba od září. Dokončení včetně expozice bychom si chtěli nadělit ke 115. výročí muzea, tedy v roce 2019,“ uvedla Valečková.

Muzeum potřebuje přístavbu kvůli nedostatku místa. Umístit tam chce především stálou expozici vánočních ozdob. Muzeum vlastní patrně největší veřejnou sbírku na světě, čítá přes 15.000 položek. Sbírka je zatím ukrytá v depozitáři, muzeum ji postupně představuje při vánočních výstavách. Kolekce je pozoruhodná nejen počtem, ale i množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů.

Podoba přístavby vzešla z architektonické soutěže. Porota vybrala návrh od společnosti Hlaváček-architekti, která podle ní nejlépe splňovala zadání, spojit moderní architekturu se stávajícím památkově chráněným objektem.

První podlaží přístavby bude sloužit jako technické zázemí muzea se sklady, garážemi a vzduchotechnikou. Ve druhém budou vánoční ozdoby, podobu expozice navrhl designér Jakub Berdych mladší. „Naše pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto v expozici najdete vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník – říkáme mu Titanic,“ uvedl.

Třetí patro bude volně navazovat na stávající vestibul muzea a je koncipováno jako víceúčelový prostor pro krátkodobé výstavy, přednášky či koncerty. V letní sezoně by mohlo být využíváno také jako kavárna. „Z tohoto prostoru bude dokonalý výhled na muzejní park, který bude v rámci stavebních prací kompletně revitalizován a otevřen veřejnosti. V budoucnu bychom jej chtěli postupně ještě zaplnit uměleckými díly,“ dodala Valečková.

Doplněno Stavbaweb:
Muzeum v roce 2013 oslovilo šest vybraných architektonických kanceláří ke zpracování studie. Ve dvou kolech o nich diskutovala odborná komise, prostor pro názory dostala i veřejnost. Pro vítěze nakonec rozhodlo zajímavější architektonické řešení připomínající broušený skleněný kámen, který bude už při pohledu zvenku signalizovat vnitřní obsah a korespondovat s posláním muzea. Na konci ledna 2014 byla s autorem studie, kterým je pražská společnost Hlaváček-architekti, uzavřena smlouva o zpracování dalších stupňů projektové dokumentace.

Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Související články:
Přístavba muzea v Jablonci 1.12.2016
Přístavba jabloneckého muzea bude mít tvar broušeného krystalu  11.2.2014

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*