Přístavba u staré cihelny

Přístavba je součástí areálu bývalé venkovské cihelny, jejíž součástí byl i dům mistrů cihlářů. V 90. letech minulého století vznikla replika původní stavby, ruina cihlářské pece byla zachráněná před deseti lety přestavbou na ateliér a letní byt.

Soubor staveb stojí v rozsáhlé zahradě. Dům, k němuž se přístavba přimyká, má typickou siluetu venkovského stavení se sedlovou střechou. Jedná se o tzv. portikový dům, na Slovensku velmi rozšířený. Po delší straně má několik sloupů, takže vzniká jakási otevřená předsíň či veranda. Kromě přirozené ochrany frekventované zóny příznivě reguluje různé režimy letního (vysokého) a zimního (nízkého) slunce a jeho vliv na zděné stěny domu.

Přístavba je ve skutečnosti prodloužením siluety historické stavby, podřizuje je jí. Uvnitř ale byla koncipovaná oproti původní stavbě rozdílně. Interiér tvoří otevřený obytný prostor otevřený do krovu. Nevelké ploše to dalo velkorysost a otevřenost. Konstrukci krovu vnímáme jako obvyklé krokve i jako dvě o sebe opřené keramicko-ocelové stropní desky. Všechny staré cihly mají značky svého původu, alespoň ze dvou třetin pocházejí právě z této manufaktury. Zbytek je z okolních, dávno zaniklých cihelen. Mají různé odstíny a také nepřesnosti, vyráběly se ručně. Krov je tedy ve skutečnosti bohatým prvkem a právem poutá pozornost.

U oken vznikly niky pro sezení, ve zdi jsou také knihovna a krb. U stěny, která sousedí s původní stavbou, bylo vsazené spací patro. Stěny byly omítnuté klasickou vápennou omítkou bez malby, také další stavební prvky jsou bez povrchových úprav – beton na podlaze i na spacím patře, betonové tvarovky, ocel, překližka, eternitová krytina.
 
Masívní krov významně zlepšuje akumulační vlastnosti dalších konstrukcí. Eliminuje tepelné výkyvy interiéru, což je obvyklým problémem podkroví (bez ohledu na množství tepelné izolace). Prosklený portál funguje jako klimatický předěl mezi exteriérem a interiérem.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Manina
V roce 2020 dům získal Cenu Cezaar, Cenu Dušana Jurkoviča a Cenu ARCH.

Investor a autor: Pavol Paňák; Architekti B.K.P.Š.
Zastavěná plocha: 54 m2

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*