Pivovar Proud v Plzni

Elektrárna vystavěná v roce 1905 v areálu Plzeňského Prazdroje v rámci Spalkova projektu zabezpečovala výrobu elektrické energie pro pivovar i pro část města do roku 1995. Za dobu provozu prošla několika změnami technologie, žádná z nich samotnému objektu nepřinesla výraznější prospěch, spíše naopak. Nejhůře se podepsala léta komunistického režimu, kdy se z dřívějšího „chrámu pokroku“ stala špinavá kotelna. Od roku 2019 se objekt mění na pivovar s plánovaným výstavem 10 tis. hl. ročně. Aktuálně je uzavřena první fáze – pivovar vaří pivo v jedné ze dvou hal, objekt je staticky a technicky zajištěn. Pokračování rekonstrukce a přestavby obsahující především sál s kapacitou 500 návštěvníků je ve fázi projekční přípravy. V budoucnu budou moci návštěvníci v prostoru bývalé strojní haly zažít koncert, výstavu, přednášku, festival minipivovarů nebo „jen“ ochutnat stálice i novinky ze sklenic s logem Proud.

Leitmotivem rekonstrukce je hledání hranice a celkové pochopení minulé a budoucí funkce budovy – dovolit si zbourat hodnotné, odolat zbytečné reprodukci původních forem, hledání dostatečně kvalitních náhrad, skloubení současné technologie s možnostmi objektu. Přijetí myšlenky, že stavíme primárně výrobní, funkční objekt – „prostě pivovar“ – a ne „galerii“.
Zachováváme historické prvky, které dávají smysl i pro dnešní využití. Nechceme bourat zbytečně. Podstatnou částí našeho návrhu je náprava toho, jak bylo s objektem zacházeno v době po druhé světové válce. Výraznějšími zásahy šetříme a musí mít v hierarchii objektu velmi vysokou pozici – navrhujeme nový vstup akcentovaný velkorysým venkovním schodištěm, nové prosklení hlavního štítu deklarující jeho novou funkci průhledem na varnu. V interiéru plánujeme využít vybavení dřívější elektrorozvodny i mostový jeřáb a další objekty a povrchy.
 
Autoři: Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Dalibor Pospíšil / Mimosa architekti
Místo: U Prazdroje 64/7, 30 100 Plzeň
Rok projektu: 2019
Investor: Plzeňský Prazdroj
Vizualizace: mvize visualisation s.r.o./ Exmachina s.r.o.
Spolupráce: projekce, HIP: Milan Pytloun, raz23 s.r.o.
                      statika: Petr Žalský, Statikon Solutions s.r.o.

Autorská zpráva
Foto BoysPlayNice
Komunikace Linka

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*