(ČTK) – Bývalý pivovar v areálu kláštera v Plasích na Plzeňsku získal zpět podobu, jakou měl v době výstavby před více než sto lety. Během jeho obnovy, jež stála 100 milionů korun, se našlo několik cenných předmětů a zařízení, mimo jiné dvojice parních strojů z počátku 20. století. ČTK to řekl koordinátor projektu Pavel Kodera.
Obnova pivovaru s historickým mlýnem a domem sládka je součástí velkého projektu Národního technického muzea, které v části komplexu kláštera buduje Centrum stavitelského dědictví za téměř 400 mil. Kč. Lidem se otevře před sezonou 2015.
„Když se v 60. letech 20. století přestalo pivo v Plasích vařit, byl pivovar přestavěn na velkosklad. Pivovarské zařízení bylo odstraněno, interiéry přízemí byly zasypány dvoumetrovou vrstvou suti,“ uvedl Kodera. Muzeum chátrající budovy převzalo v roce 2008. Na opravu pivovaru, jenž bude sloužit jako muzeum stavebních prvků, materiálů a konstrukcí, naváže ještě obnova areálu hospodářského dvora.
Podle Kodery byly během prací nalezeny například litinové sloupy, které od konce 60. let 19. století podepíraly klenby v přízemí pivovaru. Ve varně byl objeven keramický obklad stěn z roku 1912, pod podlahami se skrývaly dvě pivovarské studny a soustava historických odvodňovacích kanálů. „V mlýnici někdejšího klášterního mlýna byl nalezen barokní krb a pozoruhodné dobové hygienické zařízení, kamenný prevét,“ řekl. Za mimořádný nález pak odborníci označili parní stroje z počátku 20. století, jež byly před bezmála 50 lety zasypány a zabetonovány v pivovarské strojovně, a tak se dochovaly v téměř kompletním stavu. Stroje muzeum zakonzervuje a stanou se součástí připravovaných expozic.
Objekt pivovaru také získal zpět svoji typickou dominantu v podobě sladovnického komínu, párníku s plechovým nástavcem. Párník byl do Plas přemístěn ze zanikající sušárny chmele v Hořesedlech na Rakovnicku.
Druhá etapa projektu počítá s obnovou areálu hospodářského dvora, kde budou představovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech vznikne zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla, součástí budou zážitkové dílny, lidé si vlastníma rukama budou moci vyzkoušet vyrobit vlastní cihlu, otesat kámen, sestavit zmenšeninu skutečného krovu, seznámit se se zpracováním vápna a další. Stavět se začne počátkem příštího roku.
Projekt je financován prostřednictvím z EU a státního rozpočtu.
Související články:
Více informací o Centru stavitelského dědictví v Plasích naleznete na stránkách NTM – zde.
Související články:
- Část areálu kláštera v Plasích představí historii stavitelství 10.9.2012
- V Plasích vznikne za 400 mil. Kč Centrum stavitelského dědictví 2.10.2009
- Národní technické muzeum zpřístupnilo pobočku v Plasích 1.7.2009
- Centrum stavitelského dědictví 9.10.2012
- Plasy získají přes 400 milionů Kč z EU, město výrazně zkrásní 3.12.2008
Více informací o Centru stavitelského dědictví v Plasích naleznete na stránkách NTM – zde.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,