Pivovar v Plasích prošel obnovou, poslouží centru stavitelství

(ČTK) – Bývalý pivovar v areálu kláštera v Plasích na Plzeňsku získal zpět podobu, jakou měl v době výstavby před více než sto lety. Během jeho obnovy, jež stála 100 milionů korun, se našlo několik cenných předmětů a zařízení, mimo jiné dvojice parních strojů z počátku 20. století. ČTK to řekl koordinátor projektu Pavel Kodera.


Obnova pivovaru s historickým mlýnem a domem sládka je součástí velkého projektu Národního technického muzea, které v části komplexu kláštera buduje Centrum stavitelského dědictví za téměř 400 mil. Kč. Lidem se otevře před sezonou 2015.
 
„Když se v 60. letech 20. století přestalo pivo v Plasích vařit, byl pivovar přestavěn na velkosklad. Pivovarské zařízení bylo odstraněno, interiéry přízemí byly zasypány dvoumetrovou vrstvou suti,“ uvedl Kodera. Muzeum chátrající budovy převzalo v roce 2008. Na opravu pivovaru, jenž bude sloužit jako muzeum stavebních prvků, materiálů a konstrukcí, naváže ještě obnova areálu hospodářského dvora.
 
Podle Kodery byly během prací nalezeny například litinové sloupy, které od konce 60. let 19. století podepíraly klenby v přízemí pivovaru. Ve varně byl objeven keramický obklad stěn z roku 1912, pod podlahami se skrývaly dvě pivovarské studny a soustava historických odvodňovacích kanálů. „V mlýnici někdejšího klášterního mlýna byl nalezen barokní krb a pozoruhodné dobové hygienické zařízení, kamenný prevét,“ řekl. Za mimořádný nález pak odborníci označili parní stroje z počátku 20. století, jež byly před bezmála 50 lety zasypány a zabetonovány v pivovarské strojovně, a tak se dochovaly v téměř kompletním stavu. Stroje muzeum zakonzervuje a stanou se součástí připravovaných expozic.
Schematické znázornění aktivit plánovaných v rámci CSD. Zdroj: NTM
Objekt pivovaru také získal zpět svoji typickou dominantu v podobě sladovnického komínu, párníku s plechovým nástavcem. Párník byl do Plas přemístěn ze zanikající sušárny chmele v Hořesedlech na Rakovnicku.
 
Druhá etapa projektu počítá s obnovou areálu hospodářského dvora, kde budou představovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech vznikne zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla, součástí budou zážitkové dílny, lidé si vlastníma rukama budou moci vyzkoušet vyrobit vlastní cihlu, otesat kámen, sestavit zmenšeninu skutečného krovu, seznámit se se zpracováním vápna a další. Stavět se začne počátkem příštího roku.
 
Projekt je financován prostřednictvím z EU a státního rozpočtu.

Související články:
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o Centru stavitelského dědictví v Plasích naleznete na stránkách NTM – zde.

zdroj: Zpravodaj Národního technického muzea 2007
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*