Pivovar ve Vysokém Mýtě není památka a už téměř zmizel

V současnosti již téměř ani není co chránit, většina budov byla stržena. Z původního pivovaru by měla zůstat stát pouze hlavní budova s pivovarskou věží a komínem.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 24. března (ČTK) – Starý pivovar ve Vysokém Mýtě nebude kulturní památkou. Ministerstvo kultury žádost o jeho zařazení na seznam odmítlo, informoval ČTK jeho mluvčí Jan Cieslar. V současnosti již téměř ani není co chránit, většina budov byla stržena. Zastánci zachování areálu jsou zklamáni, podle Jitky Loskotové ze sdružení Kujebák, které pivovar opakovaně navrhovalo za kulturní památku a demonstrovalo proti demolici, ministerstvo podcenilo hodnotu areálu.

„Podnět na prohlášení pivovaru kulturní památkou byl odložen, neboť nebyly shledány důvody pro obnovu řízení,“ uvedl Cieslar.

Aktivisté tvrdili, že pivovar je ukázkou industriální architektury 19. století a měl by být zachován. Areál pochází z let 1898 až 1900. Do první světové války vařil okolo 20.000 hektolitrů piva ročně. Během války kvůli nedostatku surovin poklesla výroba na 1000 hektolitrů. V roce 1951 výroba – tehdy už lihovin – v Mýtě skončila. Později objekty sloužily jako sklady zemědělské firmy, která nakonec skončila v konkurzu. Nakonec jej koupila soukromá společnost a postupně v lokalitě staví bytové domy. Z původního pivovaru by měla zůstat stát pouze hlavní budova s pivovarskou věží a komínem. Sdružení se však obává, že i ta časem padne, neboť její přestavba na byty by se nevyplatila.

„Ostatní budovy už byly strženy. Ministerstvo při místním šetření koncem roku 2008 uvedlo, že nejsou zachované žádné původní prvky a objekty jsou ve špatném stavu, přitom tam v té době ještě bydlela jedna rodina a uvnitř byla třeba stará litinová zábradlí a okna,“ řekla Loskotová. Podle ní mělo budovy odkoupit město, radnice se však bránila, že na podobné investice nemá peníze. Sdružení za záchranu pivovaru sebralo pod petici kolem 2000 podpisů.

Památková ochrana nebo snahy o ni zachránily v Pardubickém kraji v minulosti například bývalou reálku v centru Pardubic. Kvůli zabránění demolici se také jinému sdružení podařilo nechat prohlásit kulturní památkou nádraží v Ústí nad Orlicí.


Doplněno Stavbaweb:
Více informací o developerském projektu „Bytový komplex Nový Pivovar“ naleznete
zde.
Autorem projektu je PXP Studio

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*