Obor architektura na Technické univerzitě v Liberci pro studenty středních škol je v polovině své naplánované délky. Kurzy o architektuře a urbanismu jsou součástí vzdělávacího projektu Edutech, který navazuje na úspěšnou Dětskou univerzitu.
Obor architektura je určen zejména pro zájemce o vysokoškolské studium architektury, ale náplní probíhajících kurzů není běžná výuka kreslení nebo dějin architektury. Cílem oboru je seznámit středoškolské studenty se současnou architekturou v širších souvislostech a zároveň rozvíjet jejich kreativitu na základě architektonických a urbanistických témat.
Pro každé setkání probíhající v dvoutýdenních intervalech, je připraveno nosné téma, které je v průběhu kurzu podrobně zpracováno různorodou formou. Již v úvodu prvního setkání byla položena otázka Co je architektura? Po slovníkové definici architektury s ukázkami klasických staveb si studenti postupně prohlédli fotografie současné architektury od renomovaných tvůrců. Úkolem bylo určit účel stavby a najít smysl často neobvyklého architektonického ztvárnění. Studenti tak v "betonovém silu" objevili polní kapli, navrženou švýcarským architektem Peterem Zumthorem nebo zkoumali proč do průčelí nové univerzity nechali architekti z estonského ateliéru Kaka Kava obtisknout kopii fasády z již
neexistující budovy burzy.
Každý kurz je zakončen samostatným výtvarným úkolem a který přináší velmi zajímavé výsledky. Na kurzu věnovanému funkcionalismu vzniklo "město" z bílých papírových krychlí, kde každá z krabic měla originálně pojednanou fasádu v duchu zásad funkcionalistické architektury.
Součástí oboru architektura jsou i návštěvy architektonicky zajímavých staveb. Velmi podrobně si studenti prohlédli nedávno otevřenou Libereckou galerii, která vznikla konverzí historických lázní. Exkurzi po budově galerie oživil zasvěcený výklad architekty Heleny Hlávkové z ateliéru SIAL, která se na projektu rekonstrukce lázní intenzivně podílela. Návštěva horského hotelu a vysílače Ještěd, v době kdy byl kvůli částečné rekonstrukci pro veřejnost uzavřen, se nakonec ukázala jako velmi atraktivní. Díky probíhající stavebním pracím si bylo možné prohlédnout prostory, které jsou v rámci běžného provozu hotelu veřejnosti nepřístupné.
Kurz bude pokračovat i v druhé půlce školního roku. Na programu je celodenní exkurze do Litomyšle, do města s mimořádnou koncentrací kvalitních současných staveb. V kurzech se budou rozvíjet architektonická a urbanistická témata, na která v předchozím pololetí zatím nebyla zpracována.
Lektory kurzu jsou pedagogové liberecké Fakulty umění a architektury v Vladimír Balda a Jiří Žid a Michaela Jermanová z Průmyslové školy stavební v Liberci. Projekt EDUTECH je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Základní info o projektu Edutech:
http://edutech.tul.cz/
Blog oboru architektura:
http://edutecharchitektura.
tisková zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…