Plastový dům, Dublin

Starý georgiánský dům byl uvnitř zcela vykután. Do volného prostoru byl vložen nový obytný objekt.

 

Před rekonstrukcí

 

Architekti: Architecture Republic
Místo: Dublin, Republic of Ireland
Autorský tým: Maxim Laroussi, Jean-Baptiste Astruc, Javier Buron, John Casey, Mark Carter
Statika a stavební projekt: Casey ‘O Rourke Associates
Zastavěná plocha: 67 m2
Stavební náklady: 120 000 Euro
Realizace: 2009
Foto: Paul Tierney photography


Řadový dům, jehož čelní fasáda se hlásí k dublinskému gregoriánskémui období, měl v části do ulice velký salón a vzadu dvoupatrový prostor, do horního polopatra se vystoupalo po několika schodech a dolní místnosti byly v úrovni zahrady snížené oproti chodníku.
Projekt začal odstraněním všeho – stávající přístavby, vnitřních příček a podlah – a od základní úrovně snížené podlahy po střechu se stal jednolodním prostorem plným světla s dvojnásobnou výškou.
Do prostoru byl vložen křížový objekt, architektonický nábytkový kus, který se jako strom rozprostřel ze své základny. Příslušenství jako kuchyň, toaleta, komora a schodiště je umístěno v „kmeni“ vložené struktury. Kolem jsou místa pro jedení, sezení, relaxaci.
Nahoře je plošina pro spaní, šatnu a pracovnu. Každá ze čtyř větví struktury obsahuje jinou funkci – dvě, natažené mezi bočními zdmi domu, slouží jako šatny; přední je konzolou pro pracovní stůl klientů majitele – domácího učitele. Čtvrtá větev prostupuje zadní zdí a vyčnívá z ní dva metry do dálky; je v ní umístěn sprchový kout s proskleným stropem.
Podél celého obvodu v přízemí běží římsa-police zvýrazňující opěrnou zeď. Tento výstupek nahrazuje police pro knihy a umělecké předměty v obytném a jídelním prostoru. Přízemí se otevírá do velkorysé zahrady s jednoduše omítnutou zdí, která zajišťuje intimitu koupelny a čtenářského koutu.
Napoprvé je třeba nejdříve obhlédnout celý dům, aby bylo možné mu porozumět. Jen v určitých výhodných pozicích může být prostor pochopen jako obsažený ve stávající skořápce s její typickou dvojitou sedlovou střechou a nezměněnými okny a dveřmi. Celý dům je kontinuálním, avšak diferencovaným prostorem, pouze místnosti k mytí jsou plně uzavřené. Celek po sobě jdoucích propojených nebo překrývajících se prostor je komponován vkládáním a projektováním architektonických prvků.
Vložené konstrukce jsou z polykarbonátu a oceli. Tato lehká struktura je současně i zdrojem světla o večerech – průsvitné povrchy všeho zařízení transmitují světlo nahoru, dolů a mezi částmi objektu.

 

 

 
Půdorys přízemí
Půdorys přízemí

1. patro


Řez
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*