Plzeň chce názor architektů na využití území po domu kultury

(ČTK) – Plzeň vyhlásí architektonicko-urbanistickou soutěž na území po zbouraném domu kultury. Výsledek architektonické soutěže bude podkladem pro nový územní plán, který bude mít Plzeň v roce 2016. "Soutěž by měla dát názor, jak se má lokalita zastavět," uvedl náměstek primátora Petr Rund (ODS). Termín, kdy bude město znát názory architektů, není dán.


Jde o 2,4 hektary plochy poblíž centra, které patří soukromé firmě Amádeus, která tam stále plánuje postavit obří obchodní centrum. Ten ale odmítlo lednové referendum občanů a město nyní musí udělat vše pro to, aby stavbě zabránilo. Amádeus proto ve středu nabídl městu, že celý pozemek městu prodá za 1,4 miliardy korun, na což ale Plzeň nemá. Zastupitelé budou ještě projednávat podmínky architektonické soutěže.

Zastupitelé dnes nejednali o návrhu Amádea o prodeji pozemku pod plánovanou stavbou za 1,4 miliardy Kč. Ekonomický úřad magistrátu vypracuje do příštího zastupitelstva, do 23. května, rozbor případného finanční zatížení města, pokud by si Plzeň, která nedisponuje volnými penězi, vzala na nákup pozemků komerční úvěr.

Náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) zastupitele informoval o středeční nabídce firmy Amádeus, která si ocenila svoje pozemky, dosavadní investice do projektu a částečnou kompenzaci škod za zmaření investice na 1,4 miliardy Kč. Nabídka je omezená do 15. května. Podle Zrzaveckého si Amádeus cení projekt na 4,3 miliardy Kč.

"Dnes jsme zaslali šéfovi Amádea žádost o prodloužení lhůty do 24. května, abychom mohli projednat jeho nabídku na dalším zastupitelstvu 23. května. Pokud by to neakceptovali, primátor by svolal mimořádné zastupitelstvo," řekl Zrzavecký. O směně pozemků Amádeus s městem jednat nehodlá. Investor podle Zrzaveckého stále tvrdí, že chce pokračovat ve svém projektu za 2,5 miliardy Kč.

"Od referenda se ze strany města neodehrálo vůbec nic. Jediný konkrétní postup po něm předložil v lednu primátor. Nedělají se ani kroky, které byly započaty, není hotová ani oponentní právní analýza," řekl opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP 09). Soutěž je zatím pouze ve fázi záměru, podle něj šlo využít už jednou vyhlášenou architektonickou soutěž. Podle Ludvíka Rösche (Občané.cz) vedení města nechce nic zásadního dělat a čeká, až problém spadne nastupujícím zastupitelům.

"Referendum je naplňováno, nic se tam nestaví," řekl zastupitel Jiří Šnebergr (ODS). Dodal ale, pokud by někdo ze zastupitelů schválil koupi zbořeniště za 1,4 miliardy korun, tak "mu dám telefon na psychiatra". Uvedl, že navržená suma je od Amádea signálem, například k případné soudní při, pokud by žaloval město za náhradu škody. Ale tam by už museli požadovanou sumu něčím dokladovat, dodal.

"Město už učinilo zásadní a účinný krok a vydalo negativní stanovisko k probíhajícímu územnímu řízení," řekl zastupitel Petr Sova (ČSSD). Zásadní podle něj je, že investor nenaplnil městem dané regulační podmínky.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*