Plzeň chce od ministerstva vysvětlit význam textu referenda

Plzeň 24. ledna (ČTK) – Plzeňští zastupitelé dnes rozhodli, aby se magistrát kvůli výsledkům referenda, v němž lidé odmítli stavbu obřího obchodního centra, obrátil na ministerstvo vnitra. Chtějí, aby městu pomohlo s přesným výkladem věty z textu referenda. Zastupitelé také uložili radním, aby na pomoc při dalších krocích najali vysoce renomovanou právní kancelář se zkušeností v oblasti velkých zahraničních investic.

Zdroj vizualizace: corsoamericka.cz

Plzeňané předminulý víkend v referendu rozhodli, že město má stavbě obřího domu v centru Plzně za 2,5 miliardy korun zabránit. Plzeňané odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti k tomu, aby nemohlo být postaveno obchodní zařízení na místě zbouraného Domu kultury Inwest. Zastupitelé nyní chtějí požádat ministerstvo, aby pomohlo s výkladem, co přesně ony veškeré kroky v samostatné působnosti znamenají a jaké jsou s tím spojené povinnosti města. I kvůli neurčitosti pojmu "veškeré kroky" skupina čtyř plzeňských občanů napadla referendum žalobou u krajského soudu. Výsledky referenda považují za neplatné, podle nich se konalo k věci, o níž se nemůže konat.

Zastupitelé dnes také rozhodli, že na další postup si má město najmout renomovanou právní kancelář. Musí mít velké zkušenosti se zahraničními investicemi a vysoké pojištění profesní odpovědnosti při právní pomoci a zastupování Plzně v případných soudních sporech s investorem. Rada také musí podle požadavku zastupitelů připravit podklady pro rozhodnutí o dalším možném postupu města.

Opozice dnes koalici ODS a ČSSD na radnici vytýkala, že ani dva týdny po referendu nezačala vyjednávat s investorem. Teprve nyní bylo přijato usnesení, které pověřilo vyjednáváním náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD). Podle Ludvíka Rösche (Občané.cz) měla mít radnice už dávno hotový právní rozbor možných kroků a finančních důsledků pro město.

Primátor Martin Baxa (ODS) řekl, že rada schválila záměr ukončit smlouvu na pronájem městských pozemků s investorem a bude se připravovat změna regulačních podmínek, případně změna územního plánu. Šéfka městského Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká upozornila na některé nejasnosti. Referendum podle ní například stanovilo, že obchodní zařízení nemá být na místě po bývalém kulturním domě Inwest. Není ale jednoznačný názor na to, zda by se měla změna územního plánu týkat jen plochy po kulturním domě nebo i celého širšího území.

Investor plánované stavby, firma Amádeus, v minulosti už několikrát uvedl, že svůj pozemek městu prodat nechce. Pokud by k tomu někdy přistoupil, tak ne za stovky milionů korun, jak odhaduje město, ale včetně dosud vynaložených nákladů a zmařené investice by požadoval po Plzni jednotky miliard.

Multifunkční dům měl být postaven do roku 2015 na místě loni zbořeného domu kultury. Podle projektu by měl 90 provozoven a zaměstnal by 1000 lidí. Odpůrci, kteří nasbírali téměř 20.000 podpisů pro referendum, argumentují, že komplex způsobí krachy malých obchodníků v centru, dopravní zácpy, více hluku a prachu, a nesouhlasí s jeho velikostí 35.000 metrů čtverečních.

Související články

Plzeň chce přerušit územní řízení na stavbu obchodního centra Corso Americká
Multifunkční dům Corso Americká v Plzni
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*