Plzeň chce přerušit územní řízení na stavbu obchodního centra Corso Americká

(ČTK) – Plzeňští zastupitelé ve čtvrtek 8 listopadu uložili náměstkovi primátora Petru Rundovi (ODS), aby se pokusil přerušit územní řízení na plánovanou stavbu obřího domu v centru Plzně do výsledků místního referenda. To po zamítnutí zastupitelstvem vyhlásil v pondělí krajský soud na 11. a 12. ledna. Město pak jako účastník územního řízení zašle odboru stavebně správnímu vyjádření, v němž zohlední výsledky referenda, řekla ČTK mluvčí radnice Zdeňka Kubalová. Radnice bude trvat na závěrech pracovní skupiny k projektu předloženém investorem v územním řízení.


Aktivisté
, kteří se snaží přes rok stavbě za 2,5 miliardy korun zabránit, ve svém vyjádření uvedli, že město už netrvá na regulačních podmínkách, které loni v září schválili zastupitelé a jejich splnění po investorovi, společnosti Amádeus, nepožaduje. "Přípravný výbor referenda zjistil, že navíc skončila činnost pracovní komise architektů a urbanistů, která měla prosadit regulační podmínky pro stavbu obchodního centra Corso Americká, aniž by se jí toto podařilo," uvedl jeho zmocněnec Martin Marek. Komise byla ustavena k prosazení požadavků města po zrušení architektonické soutěže. Komise nadále pracuje, řekla mluvčí.

"Nyní se jasně ukázalo, že ony regulační podmínky, kterými náměstek Rund a primátor Martin Baxa (ODS) argumentovali při rušení architektonické soutěže v březnu 2011, nejsou vymahatelé a pro investora závazné,"
uvedl Marek. Město podle něj navíc nepožaduje jejich splnění ani v územním řízení, které bylo zahájeno toto pondělí, kdy soud vyhlásil referendum. Vyjádření města z 31. července, které je součástí dokumentace pro územní řízení, neobsahuje jediný požadavek na vzhled, proporce či členění stavby obřího obchodního komplexu, které jsou schváleny zastupitelstvem a na nichž trvala odborná komise, dodal.

Občanská sdružení ke konání referenda nasbírala téměř 20.000 podpisů. Aktivisté navrhli dvě otázky. Soud rozhodl, že referendum bude pouze o první z nich, tedy o tom, zda má město Plzeň bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby se nemohla stavět obří budova na místě zbouraného domu kultury. Druhá se týkala změny územního plánu desetihektarové oblasti mezi Radbuzou, Americkou třídou a Sirkovou ulicí ze smíšeného území na městskou zeleň a park. Corso Americká s obchody, kancelářemi, byty i prostory pro volný čas chce postavit česká developerská firma Amádeus se zahraničním financiérem. Žádost o územní rozhodnutí podala 6. srpna.

Související články:


Doplněno Stavbaweb:
Stránky projektu Corso Americká.
Referendum – Plzeňané pro referendum

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*