Plzeň chystá prohlídkovou trasu po interiérech od Adolfa Loose

(ČTK) – Plzeň připravuje speciální prohlídkovou trasu po objektech podle návrhu světoznámého architekta Adolfa Loose. Turistům má být k dispozici od roku 2015, zahrne několik cenných interiérů. Stěžejním bude bývalý byt Viléma Krause v Bendově ulici číslo 10, jenž se nyní rekonstruuje a ještě letos by měl být otevřen. Trasa zahrne ale i další prostory navržené slavným architektem. ČTK to řekla Zuzana Smotlachová, ředitelka Plzeň – TURISMUS, jež na projektu pracuje.

Bendova 10 (zdroj: Plzen.eu)
"Chceme do trasy zahrnout i Klatovskou 110, která je v majetku Plzeňského kraje, jedná se také s majitelem domu Brummelových v Husově ulici,"
uvedla.

Cílem je zpřístupnit objekty v pravidelném režimu, navrhovány jsou dva dny v týdnu, definitivně jasno ale ještě není. Interiéry by měly být přístupné buď samostatně, nebo v rámci společné vstupenky. "Tedy koupí-li si turista jednu vstupenku, bude moci navštívit všechny," řekla.

Podle šéfa odboru památkové péče magistrátu Petra Maroviče je soubor Loosových interiérů v Plzni unikátní nejen pro město a celý region, ale jde o evropskou památku. Město na přípravách oprav cenných interiérů pracuje systematicky od roku 2003. Aktuálně rekonstruuje právě Bendovu 10, byt podle odborníků demonstruje Loosovy charakteristické interiérové prvky, tedy maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici, odmítnutí umělého dekorativismu a jeho nahrazení kvalitními přírodními materiály.

Loosovy interiéry jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které tvoří evropský rozměr projektu Plzeň-Evropské hlavní město kultury, jímž se město v příštím roce stane. Loos v Plzni získal první zakázku v roce 1907, s různě dlouhými přestávkami tam působil do své smrti v roce 1933.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*