Plzeň jedná s majiteli domů a obchodníky, jak oživit centrum

(ČTK) – Plzeňská radnice začne tento týden jednat s majiteli domů a nájemci obchodů v centru o zklidnění dopravy v této části města. Nová organizace dopravy, jejíž návrh dokončil magistrát, má za cíl přilákat nové obyvatele, zklidnit i oživit náměstí a rozšířit nabídku obchodů a služeb. Do ledna 2014 chce s vlastníky a provozovateli sladit vizi městské koncepce dopravy v okolí centrálního náměstí. ČTK to řekl primátorův náměstek Petr Rund (ODS).


První výsledky nové podoby středu města už by měly být znát v roce 2015, kdy se Plzeň stane evropskou kulturní metropolí. "Chceme, aby došlo k omezení individuální automobilové dopravy, aby denně nejezdilo přes náměstí zbytečně 6000 aut, která si jízdou přes náměstí jen zkracují cestu, což obchodníkům nic nepřináší. Jde o 60 až 70 procent z celkového počtu vozidel v centru," uvedl Rund.

První setkání s oslovenými majiteli domů bylo ve středu. "Poslechneme si jejich názory a chceme najít nějakou společnou linku. Těch debat budou desítky," řekl. Město zahájilo v mázhauzu radnice výstavu, kde je vidět v textech, plánech i na videu, jak by mělo centrum za několik let vypadat. Výstava má rozproudit veřejnou debatu.

Základní myšlenkou je vytvořit uprostřed Plzně síť živějších a příjemnějších pěších zón, jejichž základ tvoří dvě kolmé osy protínající náměstí. Kříž má propojit Dominikánskou ulici a ulici Bedřicha Smetany a dále Dřevěnou s Riegrovou ulicí. Západní strana náměstí má být v budoucnu i s částí navazující Dominikánské bez aut.

Většina zastupitelů ale dosud brání vzniku nových pěších zón v centru, tedy omezení dopravy. Podle nich by se oblast umrtvila. Obě koaliční strany ODS a ČSSD přitom zklidnění centra a vznik nových pěších zón slibovaly před volbami v roce 2010.

Podle Runda ale dnes náměstí a jeho okolí nežije. Z náměstí se stěhují obyvatelé i prodejci. "Musíme lidem vytvořit příjemné prostředí a namixovat obchody tak, aby tu člověk strávil více než 20 minut nákupem jedné služby. Na náměstí se dnes parkuje, ale obchodníci živoří," řekl. Radnice chce přesvědčit majitele domů, aby zajistili kvalitní byty, aby tam lidé chtěli bydlet. V Dominikánské ulici by například byly každodenní trhy s čerstvou zeleninou, ovocem a květinami.

"Naším cílem je výrazné zlepšení stavu a chceme jít po vzoru měst na západ od naší republiky. Potrvá to léta, ale jednou se začít musí a my chceme začít teď," uvedl Rund.

Radnice rozeslala stovky dopisů všem vlastníkům domů i většině nájemců v centru. Podle Runda by měli majitelé kvitovat, že se zlepší jeho podoba. "Jde jen o to přesvědčit je, že to, co děláme, není žádný experiment, že to máme skutečně vymyšlené a je to funkční," uvedl.

Všechny výstupy spojí radnice do konceptu, který předloží zastupitelstvu v únoru 2014. "Na něm bude, aby se s definitivní platností rozhodlo, jakou cestou se vydáme," uvedl. Do té doby i potom chce být magistrát prostředníkem mezi vlastníky, nájemci a zastupiteli.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*