Plzeň má dokument s návrhem, jak regenerovat sídliště Slovany

Dokument přesně definuje veřejné plochy tohoto sídliště z 50. let a říká, k čemu je využít.
Cílem je nabídnout materiál, jenž stanoví možnosti využití veřejného prostranství.

Městským, ale i privátním investorům má do budoucna sloužit koncepce regenerace plzeňského sídliště Slovany, kterou odsouhlasili městští radní. Dokument přesně definuje veřejné plochy tohoto sídliště z 50. let a říká, k čemu je využít. Z materiálu je jasné, že jen těžko půjde na území stavět byty, neboť chybí plochy k parkování. Navrhuje ale některé úpravy, například parkovišť, zeleně a hřišť. Podobný materiál má město pro sídliště Bory a postupně ho chce i pro další sídliště. Novinářům to dnes řekli radní města.

„Jde o základní koncepční materiál, ne dokumentaci se závaznými a konkrétními návrhy,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Rund. Podle něj bylo sídliště pro účely projektu rozděleno do 17 urbanistických sektorů a v každém jsou popsány doporučené úpravy či nová výstavba. Cílem je nabídnout materiál, jenž stanoví možnosti využití veřejného prostranství.

„Je z něj například jasné, že jen těžko půjde na Slovanech zahušťovat bytová zástavba, protože je tam velký nedostatek ploch k parkování. Sídliště bylo budováno v 50. letech a nikdo nepočítal s tím, že v každé domácnosti bude automobil,“ uvedl náměstek Petr Náhlík. Materiál přesto říká, u kterých domů je možné udělat nástavbu i které plochy je možné využít pro revitalizaci.

Radnice ho odsouhlasila i proto, že ministerstvo pro místní rozvoj vypisuje dotační programy na podporu regenerace panelových sídlišť, o něž může Plzeň požádat. „Na vnitrobloky, sadové úpravy i zeleň tak budeme moci čerpat dotace,“ dodal primátor Pavel Rödl. Úpravy nebudou realizovány najednou a jedním subjektem. Rozděleny by měly být do několika projektů, na nichž se budou různou měrou podílet město a soukromí investoři.

Materiálem se ještě budou zabývat zastupitelé města.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*