Plzeňské památkové rezervaci je 20 let, připomíná to výstava velkoplošných snímků.
Smetanovy sady, 9. 6. – 30. 7.
Dvě desetiletí obnovy, rekonstrukcí a navracení tváře památkám v centru Plzně připomíná včera otevřená výstava velkoplošných snímků ke 20 letům městské památkové rezervace. Celkem 21 fotografií v přírodní galerii v sadovém okruhu v historickém jádru nabízí porovnání pohledů na náměstí Republiky, Velkou synagogu, Bílé nároží, františkánský klášter a další památky před 20 lety a nyní, řekl ČTK autor libreta výstavy, vedoucí památkové péče magistrátu Petr Marovič.
„Největší vliv na regeneraci města měl rok 1989, po němž památky získali konkrétní vlastníci. To byl základní počin a stimul k opravám, protože jinak by nebyla šance se někam pohnout,“ míní Marovič. Památkáři se od začátku setkávali s různými názory majitelů, od nadšení a dojetí z navrácení domu lidem, kteří ho pamatovali ještě jako rodinný majetek, až po snahu některých dědiců bez osobních vzpomínek starý dům nejraději odstranit a postavit na jeho místě novostavbu.
„Na úvod to stálo dost přesvědčování a vysvětlování, co je to městská památková rezervace, v další fázi bylo potřeba ujednotit se v přístupu k regeneraci. Shodnout se na období, do jehož podoby bude památková rezervace materiály, povrchy, mobiliářem a celkovou atmosférou ladit,“ popsal památkář.
V Plzni zvítězila jednoznačně doba z přelomu 19. a 20. století, kdy se gotické město po mohutné přestavbě změnilo na jedno z nejmodernějších sídel Rakouska-Uherska. Období odpovídají lampy, materiál chodníků, fasády a podobně. Styl je už tak zažitý, že se Marovič nebojí, že by ho projektanty nebo politiky napadlo měnit.
Historické jádro Plzně čítá na 300 objektů, z toho 90 má svou vlastní památkovou ochranu. I když obnova památek je finančně náročný běh na dlouho trať, v Plzni se podle Maroviče podařilo regenerovat v památkové rezervaci asi 65 procent veřejných prostranství. „Zbývá dotvořit 35 procent, to jsou například zbytky části městských sadů, ulice Perlová, Veleslavínova a Sedláčkova,“ vyjmenoval památkář. Cení si toho, že Plzeň přistupovala poměrně velkoryse k obnově veřejných prostranství, která vytvářejí příznivé klima pro obyvatele i turisty. „Rok 1989 nastartoval regeneraci ve všech městech, Plzeň rozhodně nepatří na chvost,“ uzavřel.
Zdroj: Zpráva ČTK 9.6.2009
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…