Plzeň vybrala návrh divadla, zvítězil členitý objekt Portugalců

Členitý objekt zvítězil nad návrhem brněnské kanceláře.

Patnáctičlenná komise dnes v Plzni rozhodla o definitivní podobě nové budovy plzeňského divadla, jež se stane moderní dominantou města. Ze dvou návrhů zvedlo 14 členů ruku pro koncept architektů z Portugalska. Členitý objekt zvítězil nad návrhem brněnské kanceláře díky tomu, že nabídl lepší provozní řešení a zajímavější i estetičtější uspořádání. Výhodou bylo i to, že technické patro nové budovy přenesli architekti pod zem, kde počítají s využitím prostoru do hloubky sedmi metrů. Novináře o tom informovalo vedení města.

„Objemově a kubíkově obestaveným prostorem jsou oba návrhy srovnatelné. U portugalského ale nebyly vůbec žádné připomínky k provozním podmínkám, zatímco u druhého byly,“ uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Podle ní nabízí vítězný návrh vtipné řešení, obrovský vstupní prostor, šatny pro baletní školu, předprodej vstupenek, řadu kavárniček a další možnosti využití. Zajímavě přistupuje mimo jiné i k zásobování, kdy kamiony s kulisami zajedou pod úroveň terénu.

Podle primátora Pavla Rödla se návrhy posuzovaly i na základě zkušeností z plzeňského Velkého divadla. „Tam se dnes kříží mnoho provozů, třeba rodiče s dětmi do baletní školy procházejí vstupem pro zaměstnance a podobně. Zde je to opravdu všechno vyřešeno,“ řekl. Upozornil také, že Velké divadlo potřebuje 12 lidí, aby uvedli diváky do sálu, v nové budově by na to měli stačit čtyři zaměstnanci.

„Byl jsem pro. Líbila se mi objemová struktura a členitost, která tomu dává zajímavý urbanistický charakter. Z přední části městotvorný, vlastní technické zázemí je pak natolik dobře řešeno, že netvoří žádnou výraznou bariéru v dálkových pohledech na historické jádro,“ uvedl šéf odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič. Objekt navržený brněnským studiem byl vysoký 30 metrů, portugalský o pět nižší.

Podle vedení města nyní začnou vznikat projekty na novou budovu. Konkrétní cena by měla být známa až se stavební dokumentací. Podle odhadů se ale bude pohybovat před půl miliardy korun. Na podzim 2010 by mohl být položen základní kámen.

Plzeňská radnice sklidila v minulosti kritiku za to, že nevypsala klasickou soutěž. Oslovila pět vybraných ateliérů, přihlásily se jen dva. Budova divadla bude stát u výstaviště na prostranství mezi Palackého a Jízdeckou ulicí. Celková plocha určená pro stavbu je téměř 8000 m2. Hlavní sál bude mít kapacitu 500 diváků, počítá se i s variabilní scénou pro dalších 200 lidí.

Související články:
Plzeň osloví kvůli divadlu pět ateliérů, opozice chce soutěž

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*