Plzeň zadá architektonickou soutěž na území sporného centra Corso

(ČTK) – Plzeň vypíše architektonickou soutěž na rozsáhlé území v centru města, které zahrnuje mimo jiné i prostranství sporné stavby obchodního centra Corso na Americké třídě. Centrum za 2,5 miliardy korun odmítli Plzeňané v referendu. Výsledek architektonické soutěže, jejíž soutěžní podmínky mají být známé nejpozději v lednu, by se měl promítnout do nového územního plánu města. Nový územní plán pro celé město se začíná připravovat, na rozdíl od současného bude řešit i prostorovou regulaci, tedy jak velké stavby mohou v určitém území být, řekla zastupitelům Irena Vostracká z Útvaru koncepce a rozvoje města.


Právě hmotové řešení bylo jednou z regulačních podmínek sporného projektu stavby obchodního centra. Vostracká uvedla, že pokud by město měnilo územní plán pouze ve sporné lokalitě a jen na základě výsledku referenda, mohl by to investor považovat za šikanu. Jestliže se ale zpracovává nový územní plán pro celé město, může se k němu při jeho projednávání vyjádřit každý vlastník pozemku.

Podle výsledků referenda mělo zastupitelstvo provést neprodleně všechny kroky, aby stavbě zabránilo. Město dosud investorovi, pražské firmě Amádeus, ukončilo nájem na okrajové pozemky plánované stavby a nabídlo mu za celou 2,5hektarovou plochu 270 milionů korun. S obojím investor nesouhlasí a chce dále jednat.

Radnice si také nechala zpracovat v pořadí už druhou právní analýzu situace a možných kroků, které by měla po referendu činit. Autoři nového rozboru dospěli mimo jiné k názoru, referendum město ke koupení pozemků nezavazuje. Petr Kasík z advokátní kanceláře, který dnes analýzu zastupitelům prezentoval, uvedl, že případný výkup pozemků by musel být "za poctivých tržních podmínek" a musel by mít i komerční smysl. "Nákup pozemků, i za tržní cenu, nesmí být likvidační pro město, a co považujeme možná za ještě důležitější, především město by mělo mít představu o další využitelnosti území," zdůraznil.

Právníci také dospěli k názoru, že referendum se vyjadřovalo ke konkrétní stavbě, konkrétnímu projektu, ale už ne jiné, třeba menší stavbě. Uvedli také, že město zatím konalo správně.

Poradili také představitelům radnice, aby s investorem dál jednali. Pokud by se totiž investor rozhodl změnit projekt a postavit centrum menší bez využití městských pozemků, mohlo by to být nakonec pro Plzeň horší řešení. Nedosáhla by totiž například zarovnání uliční čáry, kterou dříve požadovala. Radnice by si nepomohla ani tím, že by investorovi bránila přes své pozemky v přístupu k jeho území. Právníci se domnívají, že v případném sporu by si investor u soudu přístup vymohl. Analýza také tvrdí, že výsledek referenda městu přímo nebrání pozemky investorovi v nějaké formě v budoucnu poskytnout.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*