Plzeňské dvorky

(ČTK) – V centru Plzně se v sobotu 20. května na osm hodin otevřelo 20 většinou nepřístupných a málo známých dvorků v historických měšťanských domech. Minifestival Plzeňské dvorky, který ukázal loni premiérově 12 vnitrobloků, měl letos nečekaný úspěch. Prohlédly si je zdarma tisíce lidí, placené byly pouze komentované prohlídky nově otevřených dvorků, které byly vyprodány za pár dnů. ČTK to řekla Alena Kozáková, ředitelka Nadace 700 let města Plzně, která akci organizuje.

Podle architektky Anny Hostičkové mělo ještě v roce 1989 celkem 49 domů v historickém jádru Plzně vydaný demoliční výměr. „Díky tomu, že je získali lidé, kteří o ně měli zájem, tak do roku 2000 nebyl žádný ohrožen na existenci,“ řekla. V centru Plzně je zhruba 300 měšťanských domů, z nichž téměř každý má dvorek. Šlo většinou o hospodářské dvory s hnojištěm, slepicemi a stájemi na jeden až dva koně.

Organizátoři oslovili majitele soukromých objektů. „Všichni byli velmi vstřícní, nikdo nás neodmítl. Strašně pochvalují zájem,“ uvedla Kozáková. Někteří, například Pivovarské muzeum, se hlásili sami. Hostičková doufá, že i další domácí páni budou chtít propagovat krásu, kterou zachránili. Organizátoři sbírají na webu vzpomínky pamětníků. Na větších dvorcích byly koncerty, čtení básní a výstavy. Děti si tam hrály hry, například hlavolamy. Všude mohli lidé fotit.

Poprvé byl otevřen dvorek v Bezručově 25 z roku 1514, údajně jeden z prvních domů ve městě. Původně kominický dům získaný v restituci začali majitelé před čtyřmi lety opravovat z ruiny. „Mohli jsme do dát peníze díky tomu, že máme na hranicích tři Travel Free Shopy, v listopadu jsme kolaudovali. Spolupráce s památkáři byla vynikající,“ uvedl spolumajitel rodinné firmy Martin Vítovec. Byl překvapen obrovským zájmem. „Od rána se dveře netrhly,“ uvedl. Podle Hostičkové jde o původně renesančním dům, na jehož dvoře zbytek kolonády lázní, které chtěl postavit purkmistr Kopecký. „Úžasný je také dvorek na náměstí Republiky 20 vedle zastávky tramvaje, to je takový malý kousek Itálie,“ uvedla.

Poprvé a naposledy byl zřejmě otevřen prostor mezi františkánským kostelem, kaplí sv. Antonína a hotelem Continental, kde byl od konce 13. století do roku do 1785 hřbitov. „Je to velice romantické místo, které se od příštího roku změní v zahradu k takzvanému domečku, bývalé prádelně pro klášter, kde bude byt pro plzeňského biskupa Tomáše Holuba,“ řekl jeho architekt Jan Soukup. V Dominikánské ulici byl za větším dvorkem menší. Jsou obehnané zdí a porostlé břečťanem. Půvabný je také dvoreček v Pražské ulici u stanice tramvaje se zrestaurovanou chlebovou pecí, o němž lidé vesměs neví, i když je přístupný. Biskupský dvorek na náměstí nabídl prohlídku kaple blahoslaveného Hroznaty.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie z jednotlivých dvorků si lze prohlédnout na stránkách www.plzenskedvorky.cz.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*