Plzeňský kraj chce jednat s Plzní o pozemku pro novou galerii

Projekt zatím neexistuje.


Vedení Plzeňského kraje hodlá zahájit s Plzní jednání o pozemku v centru města pro stavbu nové krajské galerie. Sociálnědemokratičtí radní tak chtějí pokračovat ve snaze svých předchůdců z ODS. Budou zjišťovat, zda má kraj šanci od Plzně atraktivní pozemek U Zvonu získat, případně za jakých podmínek, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Milan Chovanec (ČSSD).

Dříve stál na místě dům, po povodních v roce 2002 musel být odstřelen. Kraj o nové galerii pro svá umělecká díla uvažuje už několik let, městský pozemek U Zvonu doporučila studie jako nejvhodnější.

„Teď je na tahu Plzeň, která se musí vyjádřit, zda tuto stavbu podporuje, a pokud ano, tak zda je ochotna kraji pozemek nějakým způsobem svěřit, dát, prodat,“ řekl Chovanec. Pokud by se kraj s městem nedohodl, jiný adekvátní pozemek ve středu města by bylo prakticky nemožné najít.

I přes silné tlaky na rychlé zastavění plochy po demolici domu město U Zvonu upravilo parčík, který je zde dosud. Plzeň zatím vyšla kraji vstříc a rozhodla o změně územního plánu z prostoru urbanistické zeleně na smíšené centrální území umožňující stavbu. Podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové město zřejmě bude mít vůli s krajem o pozemku jednat. Dohadovat se bude nejspíš o ceně. „Je to věc vyjednávání,“ řekla ČTK.

Primátor Pavel Rödl už dříve řekl, že žádná nová zástavba, tedy ani galerie, nejspíš nebude schopna na povrchu splnit požadavky na parkovací místa. Bude-li se území zastavovat, bude zřejmě nutné zřídit podzemní parkování.

Pokud by kraj získal od města příslib nebo dohodu o pozemku, ještě letos začne zpracovávat projekt a připravovat územní řízení a stavební povolení. „Pokud by se to povedlo, mohla by být stavba v druhé polovině příštího roku zahájena,“ odhaduje Chovanec. Není zatím jisté, zda by kraj vypsal vlastní soutěž na stavbu, nebo zda by využil některý z předchozích projektů. Město totiž v minulosti vypsalo architektonickou soutěž, z níž vzešly návrhy. Žádná stavba se ale nakonec nerealizovala.

„Vzhledem k tomu, že neexistuje projekt, existuje určitý hrubý odhad, že by tato stavba se měla pohybovat někde do částky 400 milionů korun. Budeme hledat vícezdrojové financování,“ doplnil Chovanec. Kromě vlastního rozpočtu by si kraj zřejmě peníze částečně půjčil, na část se pokusí případně získat dotaci státu a EU.

Galerie by měla sloužit pro rozsáhlé sbírky děl z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století.

Zdroj: Zpráva ČTK 30.3.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*