Po dvou letech oprav se otevře muzeum v Litomyšli

Litomyšl (Svitavsko) 16. června (ČTK) – Po dvou letech oprav se 17. července znovu návštěvníkům otevře Regionální muzeum v Litomyšli na Svitavsku. Modernizace se protáhla o několik měsíců kvůli změně projektu. Archeologické nálezy změnily některé plánované dispozice. ČTK to řekl ředitel muzea René Klimeš."Získali jsme pozoruhodné archeologické nálezy a díky tomu novou expoziční část. Nový vstupní objekt je architektonicky zajímavá stavba, dá se tak říct, že výsledek je paradoxně lepší než původní projekt,"
řekl Klimeš.
Plánované úpravy barokní budovy včetně stavby nového foyer se musely upravit kvůli archeologickým nálezům. V podzemí se našly nebývale dochované pozůstatky horního města. Nálezy budou přístupné a jsou už zastřešené.
"Vstupní objekt, který měl být původně suterénní, se musel přesunout a vyprojektovala se stavba na boku muzea, která už je jen nadzemní. Kvůli tomu se vše protahovalo, protože se musel udělat nový projekt," řekl Klimeš.
Během rekonstrukce pracovníci muzea připravovali nové výstavy. Chystá se sezonní výstava Fenomén Boštík, o malíři Václavu Boštíkovi i jeho rodině, která také malovala. Novou sezonu také zahájí výstava Retrogaming, která se věnuje počítačům z 80. a 90. let. Stálá expozice na více než 500 metrech čtverečních přiblíží město Litomyšl.
"V každém století tu najdete něco celorepublikově významného, klášter, biskupství, piaristické školy, pernštejnský zámek, obrozence Němcovou a Jiráska nebo fenomén Smetanovy Litomyšle a moderní architekturu," řekl Klimeš.
Opravy hradil Pardubický kraj, který muzeum zřizuje. Původně měly stát 56 milionů korun, ale kvůli změně projektu se prodražily o 6,2 milionu korun. Na rekonstrukci přispěla Evropská unie. Další vícepráce například obsahovaly statické zajištění kleneb a stropů, uvedl vedoucí odboru majetkového, stavebního řádu a investic krajského úřadu Michal Votřel. (Doplněno stavbawebem:) Projekt rekonstrukce muzea je od AP Atelieru Josefa Pleskota.

Související články

V Litomyšli se bude opravovat regionální muzeum


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*