Po opravách otevírá Zemanova kavárna a mění se na Pavillon

(Brno, 13. srpna) Po měsících oprav se veřejnosti 8. srpna otevřela budova Zemanovy kavárny. Zůstane jí gastronomické využití, změní se název – ze Zemanovy kavárny bude Pavillon.

Foto: Jef Kratochvil
Slavná replika funkcionalistické Zemanovy kavárny od architekta Bohuslava Fuchse je opravena a pod novým vlastníkem změní název na Pavillon. V budově se kromě nadzemního patra s výhledem do parku otevřou také podzemní patra, která v původní Zemanově kavárně nebyla využívána. Na interiérech spolupracovali přední čeští výtvarníci – designér Daniel Piršč a sklář Josef Divín. „Kromě nutných stavebních úprav a oprav jsme chtěli do budovy vnést moderní design, který ovšem s originálem budovy koresponduje,“ říká majitel Pavillonu Igor Fait.
Foto: Jef Kratochvil

Zemanova kavárna pod novým vlastníkem změní název na Pavillon. „Nový název Pavillon odkazuje k původní kavárně, předchůdkyni Zemanovy kavárny od Bohuslava Fuchse, a také ke Fuchsovu konceptu budovy jako pavilonu otevřeného do parku,“ vysvětluje majitel restaurace Igor Fait. Zemanova kavárna však se změnou názvu úplně nezmizí. „Před budovou plánujeme informační ceduli, která bude i přes změnu názvu informovat o budově Zemanovy kavárny a její historii. Jsme si totiž velmi dobře vědomi významu budovy, původního názvu a jejich zakotvení nejen v turistických průvodcích, ale také v literatuře,“ upřesňuje Igor Fait.
Foto: Jef Kratochvil
První patro bude patřit Restaurantu Pavillon – přesune se sem a s novým názvem začne fungovat oceňovaný Restaurant U Kastelána pod vedením šéfkuchaře Michala Götha. Gastronomický koncept Pavillonu se bude stejně jako v původní restauraci U Kastelána držet české a francouzské kuchyně. „Chci Pavillon směřovat k rafinovanosti francouzské kuchyně, i nadále však zůstanu věrný české kuchyni, ovšem v moderní podobě a s jistou dávkou lehkosti,“ vysvětluje šéfkuchař Michal Göth. Pavillon bude nabízet také lehčí obědová menu.

Prostoru Restaurantu Pavillon dominuje otevřený skleněný bar od skláře Josefa Divína. Na nosnou konstrukci z tabulového skla umístil jemný dekor z tisícovky dlaždic. Každá dlaždice je originál a jejich tvary jsou inspirovány tvaroslovím Bohuslava Fuchse. „Přípravnou fázi jsem věnoval podrobnému studii nákresů a půdorysů jeho staveb a vypozoroval jsem, že jednotlivé poměry místností vycházejí ze základních geometrických obrazců, čtverce, malého a velkého protáhlého obdélníku. Tyto základní znaky se objevují u všech vrstevníků-architektů v období 30. let 20. století,“ popisuje sklář Divín, který na téměř dvoutunovém díle intenzivně pracoval půl roku.

V prvním podzemním patře vznikne koktejlový bar Runway, na jehož podobě se podílel designér Daniel Piršč. Bar s atmosférou leteckého klubu je největší Pirščovou realizací. V interiéru baru je sto šedesát 3D tapet s motivem letadel, svítidla ve tvaru mraků a tři porcelánové nástěnné objekty ve tvaru letadel. S rozpětím křídel jednoho metru jde pravděpodobně o jedny z největších sériově vyráběných porcelánových objektů u nás. Pirščovy solitérní objekty doplní ještě porcelánový pás baru, kde designér užil průsvitkový systém – nasvícený porcelán bude prosvítat vtisknutými motivy nářadí z dílny leteckého mechanika.

Koncept Runway baru připravil Filip Netušil, manažer klubu Veranda v londýnské čtvrti Brixton. Ten plánuje spolupráci s barem Runway i do budoucna a pravidelně sem bude z domovského Londýna vozit nejnovější trendy. „Koktejly v Brně míchá kdekdo, ale chybí tady pravidla mixologie, ta nikdo nenásleduje. V Runway baru chystáme doslova koktejlový fine dining,“ plánuje Netušil.


Finančník a předseda představenstva společnosti Jet Investment, a.s., Igor Fait koupí Zemanovy kavárny rázně vstoupil do brněnského gastronomického prostoru. Kromě Pavillonu/Zemanovy kavárny vlastní také Kavárnu ERA. Faitova společnost Jet Investment, a.s., byla založena v roce 1997. Jejím hlavním záměrem je vyhledávání investičních příležitostí na trhu, převážně do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu a real estate, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. V současnosti mezi její projekty patří podniky KORDÁRNA Plus, Strojírny POLDI, PBS INDUSTRY nebo společnost Avízo.

Čtěte také:

 


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*