Budova vznikla podle návrhu architekta Pavla Janáka.
Pardubice 18. listopadu (ČTK) – Po pěti letech skončily opravy pardubického krematoria, prvního českého zařízení, které zajišťovalo pohřeb žehem. Rondokubistická stavba, inspirovaná lidovou architekturou, je jednou z nejznámějších staveb svého druhu v republice. Opravy stály téměř 19 milionů korun. Stavebníci opravili neobvyklou fasádu a upravili vnitřní dispozice. ČTK to dnes řekla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková.
Ačkoliv jde podle mluvčí o skvost pardubické architektury z 20. let minulého století, bylo nutné částečně změnit interiéry, aby odpovídaly moderním požadavkům. V první etapě mimo jiné proto vznikla nová malá obřadní síň s čekárnou.
„Nejsložitějším krokem byla oprava vstupního schodiště. Jeho statika už byla v havarijním stavu,“ uvedla Pozníková.
V další etapě se stavebníci pustili do hlavní obřadní síně. Před rekonstrukcí byla obtížně přístupná handicapovaným. Nově tedy smutečním hostům slouží výtah. Proměnilo se i podkroví, které nyní slouží hudebníkům, řečníkům a obřadníkovi. Zároveň vznikl sklad pro květinové dary, nová je i video a audio technika. Nejnákladnější byla závěrečná etapa obnovy fasády.
Krematorium vlastní městská firma od roku 1998.
Doplněno Stavabweb:
Historii krematoria v Pardubicích naleznete zde i na stránkách Wikipedie zde..
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...