Budova vznikla podle návrhu architekta Pavla Janáka.
Pardubice 18. listopadu (ČTK) – Po pěti letech skončily opravy pardubického krematoria, prvního českého zařízení, které zajišťovalo pohřeb žehem. Rondokubistická stavba, inspirovaná lidovou architekturou, je jednou z nejznámějších staveb svého druhu v republice. Opravy stály téměř 19 milionů korun. Stavebníci opravili neobvyklou fasádu a upravili vnitřní dispozice. ČTK to dnes řekla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková.
Ačkoliv jde podle mluvčí o skvost pardubické architektury z 20. let minulého století, bylo nutné částečně změnit interiéry, aby odpovídaly moderním požadavkům. V první etapě mimo jiné proto vznikla nová malá obřadní síň s čekárnou.
„Nejsložitějším krokem byla oprava vstupního schodiště. Jeho statika už byla v havarijním stavu,“ uvedla Pozníková.
V další etapě se stavebníci pustili do hlavní obřadní síně. Před rekonstrukcí byla obtížně přístupná handicapovaným. Nově tedy smutečním hostům slouží výtah. Proměnilo se i podkroví, které nyní slouží hudebníkům, řečníkům a obřadníkovi. Zároveň vznikl sklad pro květinové dary, nová je i video a audio technika. Nejnákladnější byla závěrečná etapa obnovy fasády.
Krematorium vlastní městská firma od roku 1998.
Doplněno Stavabweb:
Historii krematoria v Pardubicích naleznete zde i na stránkách Wikipedie zde..
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.