Podkrovní byt v Olomouci

Investor, který koupil řadový rodinný dům, se na nás obrátil, abychom navrhli adaptaci bytu v patře; zbývající dva malé byty, v přízemí a v podkroví, měly být pronajaty. V průběhu navrhování se vššak pozornost obrátila k podkroví, které nabízelo více soukromí i možností úprav.
Záměr úpravy stávajícího půdního bytu bez zásahu do střešního pláště se postupně vyvíjel; vzhledem ke stavu postupně odhalovaných stavebních konstrukcí přibývaly nutné úpravy střechy (a s tím i možnosti byt celkově více propojit s vnějším prostředím), aby nakonec v průběhu stavby byla i zbývající zachovaná část krovu nahrazena novými prvky.
Pro podkroví typické omezení světlou výškou, kdy velká část podlažní plochy není využitelná, je zde řešeno zvýšením střechy (vikýř do ulice), respektive její absencí (terasa do zahrady ve vnitrobloku). Po odstranění původních příček zůstal vnitřní prostor otevřený na obě strany střechy, kam byly následně vloženy objekty koupelny a skříně, které prostor člení na vstupní, obytnou a ložnicovou část. Do uzavřeného objemu koupelny se přirozené světlo přivádí prosklením umístěným pod vložený mezistrop.
Podkrovní byt je částečně dvojpodlažní; pod vlastním podkrovím se nachází vstup a předsíň, která byla, spolu se dvěma posledními schodišťovými rameny, vyčleněna montovanou příčkou ze schodišťového prostoru domu. Pro zachování prostorových vazeb a prosvětlení jsou v příčce otvory.

Konstrukce podkroví je dřevěná, skladba střešního pláště difuzně uzavřená, s tepelnou izolací mezi – a nad – krokvemi. Střešní krytina je profilovaná plechová (vlnka). Obklad nově vytvořených ploch je z cementovláknitých desek, nové střechy byly řešeny jako pultové s nadkrokevní skladbou s PVC-P fólií a skrytými dešťovými žlaby.

Autorská zpráva
Foto: Loutocky.com


 

Autor: Ateliér MASPARTI – Pavel Martinka, Ondřej Spusta
Generální dodavatel stavby: Eurogema CZ, a.s.
Dokončení interiéru: Milan Janáček / Arteco group s.r.o.
Užitná plocha: 56 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*