Podlahové krytiny Gerflor v novém pavilonu nemocnice v Třebíči

Nový chirurgický pavilon v Nemocnici Třebíč byl slavnostně otevřen koncem listopadu minulého roku. Nemocnice je hygienicky i zátěžově složité prostředí, vysoká pozornost byla proto věnována všem použitým materiálům včetně podlah. Náročným požadavkům na podlahové krytiny v novém pavilonu vyhověly podlahy Gerflor Taralay a Gerflor Mipolam.

Největším investičním projektem roku 2016, financovaným z rozpočtu kraje Vysočina, byla výstavba nového chirurgického pavilonu v Nemocnici Třebíč, který byl slavnostně otevřen koncem listopadu minulého roku. Celkové náklady na stavbu pavilonu dosáhly bez vybavení 499 milionů korun. Projekt zahrnoval také rekonstrukci a propojení s další budovou (G) a výstavbu energocentra. Architektem čtyřpatrového pavilonu je atelier Penta Jihlava, konkrétně Ing. Arch. Jiří Pecha, a generálním dodavatelem stavby byly PKS stavby, a. s., Žďár nad Sázavou. V pavilonu se nachází příjmová a diagnostická ambulance, ARO, JIP a spojený lůžkový fond chirurgických oborů.

Sladění barev a světla
Moderní zdravotnické centrum bylo navrženo s cílem poskytnout pacientům co možná nejpříjemnější prostředí. Velkou roli v budově proto hrají barvy, organické i přísně geometrické tvary, kombinace přírodního a umělého světla. Rychlou orientaci v budově zajištuje barevná odlišnost jednotlivých pater a samozřejmě liniové čáry na podlahách. Protože je nemocnice hygienicky i zátěžově složité prostředí, vysoká pozornost se věnuje všem použitým materiálům včetně podlah. Dodavatelem podlahových krytin byla proto francouzská firma Gerflor a realizátorem zakázky bylo podlahové studio Floor Group, s.r.o., Velké Meziříčí.

Podlahy Gerflor pro vysokou zátěž i specifické vlastnosti
Volba materiálu podlahové krytiny je velmi důležitá, protože podlaha musí odolávat nejen vysokému zatížení ze strany návštěvníků a personálu nemocnice, ale i častému působení nejrůznějších chemikálií a dezinfekčních prostředků. U vybraných specializovaných pracovišť musí být podlahová krytina navíc vodivá. Příkladem je Jednotka intenzivní péče (JIP). Výběr kvalitního materiálu pro výsledný efekt sám o sobě samozřejmě nestačí. Stejná pozornost je proto zaměřena i na kvalitu pokládky a připravenost povrchu podlahy včetně výběru vhodné stěrky a lepidla. Z toho důvodu doporučuje české zastoupení firmy Gerflor jen prověřené a zkušené podlahářské firmy, podobně jako v případě nového chirurgického pavilonu Nemocnice Třebíč.

Pestrost a funkčnost
Při vstupu do nového pavilonu upoutají oko návštěvníka výrazné barvy a vzájemné sladění podlah, stěn a interiérového zařízení. Protože nabídka dekorů a barevných odstínů firmy Gerflor je u jednotlivých typů podlah nadstandardní, bylo v rámci realizace projektu z čeho vybírat. Na komunikačních chodbách byla ve velké míře instalována heterogenní podlahová krytina Taralay Premium Compact řady Osmoz, Indiana a Brazilia o celkové ploše 3572 m2. Tato vinylová krytina je určena do extrémně namáhaných provozů a vyniká zejména vysokou odolností proti poškrábání. Celková tloušťka podlahové krytiny Taralay Premium Compact je 2 mm, přičemž nášlapná vysokohustotně lisovaná vrstva, která je chráněna speciální povrchovou úpravou ProtecsolÒ, je vždy větší než 1 mm. Zbytek krytiny tvoří mřížka ze skelných vláken a kompaktní podklad. Výhodou produktu Taralay Premium je nejen dlouhodobá stálost designu v celé ploše, ale také kročejová neprůzvučnost dosahující až 8 dB. V menším měřítku, konkrétně 400 m2, byla použita krytina Taralay Impression Compact, která má ve své struktuře navíc designovou vrstvu s atraktivním potiskem. Garantovaná tloušťka nášlapné vrstvy je u tohoto produktu 0,7 mm. V obou případech výrobce zaručuje snadnou údržbu bez potřeby vosku apod. Podlahy poskytují na pohled příjemný matový efekt. Výčet použitých produktů řady Taralay doplňuje heterogenní podlahová krytina Taralay Element o celkové ploše 200 m2, u které je vždy design součástí celé tloušťky nášlapné vrstvy (0,75 mm). V kombinaci se speciální povrchovou úpravou je zaručena extrémně silná ochrana vůči opotřebení, zejména otěru.

Na některých odděleních, a hlavně na pokojích pacientů nového pavilonu, byla použita homogenní PVC podlahová krytina Mipolam Elegance (celkem 240 m2), což je probarvená 2 mm silná podlahová krytina, jejíž povrch je opatřen speciální úpravou EvercareÒ, která zajišťuje dokonalou rezistenci vůči chemikáliím a dezinfekčním prostředkům. Na diagnostických odděleních včetně JIP bylo zapotřebí instalovat podlahu Mipolam Elegance EL5 (až 1280 m2), která je opatřena navíc vodivým lakem. Obě verze se rovněž velmi snadno udržují pomocí standardních čisticích prostředků.

Pokládka podlahových krytin v chirurgickém pavilonu Nemocnice Třebíč si vyžádala téměř tři měsíce intenzivní práce, což představovalo více než 5600 metrů čtverečních podlah. Všechny použité podlahové krytiny jsou 100% recyklovatelné a maximálně šetrné k životnímu prostředí.
podle podkladů společnosti Gerflor CZ

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*