Podlahové vytápění RAUTHERM v dřevostavbách LUCERN

Popularita dřevostaveb každým rokem roste a podle statistik Asociace dodavatelů montovaných domů dosáhla v loňském roce okolo 17 % podílu nově postavených rodinných domů. Svůj díl na těchto číslech má i společnost LUCERN dřevostavby s.r.o., která je jedničkou na trhu v individuální výstavbě skeletových dřevostaveb. Firma, která staví ročně 50 až 60 objektů, se zaměřuje na rodinné domy s plochou střechou a velkými prosklenými plochami. Moderní architekturu doplňuje vždy kvalitním interiérem a materiály. Díky tomu získala nejedno ocenění včetně dřevostavby roku 2015 a 2017.

Větší komfort ve zdravém prostředí
V dřevostavbách LUCERN se používá systém plošného vytápění RAUTHERM SPEED firmy REHAU. Důvodem této volby je zejména vysoký komfort, který podlahové topení uživatelům domů poskytuje, neboť sálavý způsob vytápění je díky rovnoměrnému rozložení teplot v místnosti pro člověka nejpříjemnější. Jiná technologie takovou tepelnou pohodu nedokáže jednoduše nabídnout. Ačkoliv lze obecně plošně vytápět stěny i stropy, v jejichž případě se obvykle jedná o kombinaci vytápění s chlazením, pak pro potřeby dřevostaveb je podlahový princip nejvhodnější, protože průběh teplot v prostoru je tak ideální. Mnoho lidí ovšem také s povděkem kvituje zdravé prostředí, neboť ve vytápěné místnosti nedochází k víření prachu, takže alergici i astmatici mohou být klidní. Bonusem navíc je skutečnost, že podlahové topení nenarušuje či nezmenšuje interiér, protože technologie je kompletně schovaná v podlaze (na rozdíl od radiátorů). 

Kvalita na prvním místě
Přestože se jedná o dřevostavby, kde je každá vlhkost potenciálně nežádoucí, je podlahové vytápění zcela bezpečné. Vděčí za to špičkové technologii RAUTHERM založené na „spolehlivém“ potrubí vyrobeném ze síťovaného polyetylenu typu PE-Xa. Tento materiál vyniká vysokou pevností a hlavně odolností, které je zárukou dlouhé životnosti a bezporuchového provozu. Přispívá k tomu rovněž technologie studeného spoje potrubí za pomocí tzv. násuvné objímky bez potřeby těsnicích kroužků. Kromě 100% pevnosti a spolehlivosti spoje se tímto eliminují do značné míry možné chyby řemeslníka. Co dělá RAUTHERM prémiovou značkou je i skutečnost, že má k dispozici pro různé situace několik možností pokládky.

V případě dřevostaveb LUCERN používá technologie RAUTHERM SPEED oranžové potrubí o průměru 16 mm, které je už z výroby opatřené suchým zipem, s jehož pomocí se při pokládce přichytí na systémovou rohož o tloušťce 3 mm. Rohož je ve spodní části opatřena samolepicí vrstvou, kterou se přilepí na 12 cm silný polystyrenový podklad. V němž jsou schovány i veškeré instalace. Výsledkem je dokonale hydroizolačně připravená skladba, která se zalévá 4,5 až 7 cm vrstvou betonu. Anhydrit se do dřevostaveb nedoporučuje, protože má v sobě nakumulované velké množství vody, a proto by podlaha musela poměrně dlouho vysychat. Povrch betonové vrstvy se na závěr niveluje, aby byl podklad pro nášlapnou vrstvu, zejména pokud jde o vinylové materiály, dokonale rovný. V dřevostavbách LUCERN se používá systém topení RAUTHERM v kombinaci s chlazením. Na rozdíl od zděných domů je možné díky tepelné kapacitě materiálů dřevostaveb spoléhat jen proudění chladné vody v potrubí, aby bylo dosaženo požadovaného cíle.

Jak je na tom ekonomika provozu?
Je pochopitelné, že investice do podlahového vytápění je zpočátku vyšší, než u klasických radiátorů. Jenže v dlouhodobém horizontu se majitelé domů obvykle těší z nižších nákladů na energii. Proč tomu tak je? U podlahového způsobu vytápění lze totiž jednak snížit teplotu vzduchu v místnosti o 1 až 2 °C, aniž by byla porušena tepelná pohoda, a jednak v topném potrubí nechat proudit médium s výrazně nižší teplotou (30 až 40 °C). Pro názornost dodejme, že v domech LUCERN se defaultně nastavuje teplota vody v potrubí na 26 až 27 °C v zimním období a v létě naopak stačí 20 až 21 °C. Důležitá je z pohledu ekonomiky provozu programovatelná regulace. Pro systém RAUTHERM byla firmou REHAU speciálně vyvinuta nová generace termostatických regulátorů NEA SMART 2.0, která ve svých funkcích zohledňuje princip podlahového vytápění a to včetně hlídání rosného bodu v případě chladicích režimů. Je mimořádně flexibilní vůči požadavkům uživatelů, nabízí řadu specifických programů (například funkce otevřené okno) a lze ji ovládat na dálku pomocí chytrých telefonů nebo tabletu.    

Další informace můžete čerpat také na www.rehau.cz

podle podkladů společnosti REHAU
Foto archiv firmy LUCERN moderní dřevostavby a REHAU

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*