Podle objemu stavební výroby je české stavebnictví v roce 2016 v rámci EU šesté nejhorší

(ČTK) – Výkon českého stavebnictví byl v prvních třech čtvrtletích loňského  roku ze 28 zemí Evropské unie šestý nejhorší. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich české stavebnictví ke konci září meziročně kleslo o 8,9 procenta.

Nejvíce se dařilo Řecku, kde stavebnictví meziročně vzrostlo o více než pětinu. Následovaly Irsko a Švédsko. Nejhůře na tom byly Slovinsko, Maďarsko a Lotyšsko se zhruba pětinovým meziročním propadem.

„Důvodem poklesu stavebnictví v Česku je v první řadě nedostatek zakázek, především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z evropských fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle údajů Českého statistického úřadu české stavebnictví v devíti měsících letošního roku meziročně kleslo o 9,8 procenta. Inženýrské stavitelství, tvořené hlavně stavbami dopravní infrastruktury, propadlo o 15,9 procenta.

Osm zemí s největším meziročním poklesem patří do bývalého východního bloku. Prakticky všechny jsou významnými příjemci evropských dotací. „Problémem, který tyto země trápí, je vysoká srovnávací základna v oblasti inženýrského stavitelství z minulého roku. Tehdy dočerpávaly peníze z evropských fondů z minulého programového období a dokončovaly velké rozpracované investice. Samozřejmě existují i další limity růstu, které jsou ale pro každou zemi spíše specifické,“ doplnil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše v příštím roce nelze v českém stavitelství očekávat posun k lepšímu. „Kromě výsledků stavební výroby známe už také tituly a objemy zadaných veřejných zakázek. K tomu je možno již dnes předpovědět, že bude velkým překvapením, když nebude příští rok ještě dramatičtější. Dosud je jejich objem nižší o 15 procent v pozemním stavitelství a o 37 procent v inženýrském stavitelství,“ uvedl.

Vývoj stavebnictví v zemích EU do konce září
Země / index (meziroční změna v procentech)
 Řecko / 21,5
 Irsko / 17,9
 Švédsko / 13,3
 Kypr / 9,1
 Nizozemsko / 6,9
 Finsko / 6,1
 Španělsko / 5,5
 Dánsko / 5,2
 Rumunsko / 3,4
 Lucembursko / 3,3
 Estonsko / 2,7
 Chorvatsko / 1,9
 Velká Británie / 1,8
 Německo / 1,2
 Rakousko / 0,8
 Itálie / 0,1
 Malta / –0,3
 Belgie / –0,5
 Francie / –1,3
 Portugalsko / –4,0
 Slovensko / –6,9
 Bulharsko / –8,8
 Česká republika  / –8,9
 Litva / –13,8
 Polsko / –13,8
 Lotyšsko / –19,7
 Maďarsko / –20,5
 Slovinsko/ –22,1

zdroj Eurostat

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tady někdo míchá jabka s hruškama. Nadpis neodpovídá obsahu článku, objem výroby přece není totéž co meziroční změna. Ale to už je u našeho tisku téměř folklór. Přitom žebříček, postavený na meziroční změně v procentech, je nesmysl. Čistě matematicky: v prvním roce postavím 1 byt, ve druhém roce 2 a jsem na 100% změny, ale když v prvním roce postavím 100 bytů a ve druhém roce 101, jsem jen na 1%. Přitom je jasné, že postavit 201 bytů je lepší než postavit 3 (to by byl ten objem výroby, co je v nadpisu). Tak kdo na takových statistikách vydělává? A není tento způsob interpretace statistických dat šířením poplašné zprávy?

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Jak málo stačí pro ohlupování občanů ! Řecko nejlepší, přitom je každému jasné, že to jsou další půjčky MMF, ECB a soukromých bank na záchranu ekonomiky. A k čemu ? Ty peníze už žádný věřitel neuvidí, Řekové stávkují, protože jim ani tolik € nestačí na jejich životní návyky a pohodlný důchod. Kam se na ně my hrabeme a přitom stávkujeme podstatně méně, navíc pošťáci jsou ještě neskromní. Kdyby si snížil platy management, tak to bude pro ostatní stačit. Nemravné odměny manažerů je to, co v Česku občany žere nejvíc. Je to křivárna, od politků je to dokonce sprostá zlodějna, protože jejich hospodaření a výsledky nemají cenu ani těch pošťáků.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*