Podmínky českého stavebního práva platí i pro zahraniční firmy

Brno 31. ledna (ČTK) – Podmínky českého stavebního práva platí i pro zahraniční firmy. Vyplývá to z rozhodnutí, jímž Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnosti obchodních společností Epoque-Lancaster a Epoque Hotel. Potvrdil tak stanovisko Městského soudu v Praze, který před časem zrušil územní rozhodnutí pro hotel Epoque na Pankráci v Praze. ČTK to sdělila mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Obě firmy tvrdily, že zrušení územního rozhodnutí je v rozporu s právem Evropské unie. Poukazovaly na to, že firmu Epoque Hotel vlastní lucemburská společnost. Podle NSS ale městský soud nechyboval. "Podmínky českého stavebního práva platí pro všechny bez rozdílu," uvedl v tiskové zprávě soudce Zdeněk Kühn.
City Epoque Hotel s 325 pokoji ve tvaru válce by měl být vysoký 75 metrů
Nejvyšší správní soud se ztotožnil také s klíčovým důvodem zrušení územního rozhodnutí, jímž bylo zatížení Pankrácké pláně hlukem a imisemi. Podle Dostálové nelze do takového území automaticky umisťovat stavby, které sice samy o sobě nijak výrazně situaci nezhorší, ale v součtu s ostatními stavbami přinášejí značné zvýšení zátěže. "Tento výklad zamezuje ‚salámové‘ metodě dalšího zatěžování území," uvedla Dostálová.

Obě firmy neuspěly ani s argumentem, že nová auta produkují stále méně imisí. V kasační stížnosti stálo, že v současnosti by sice výstavbou a provozem hotelu sice došlo k minimálnímu porušení imisní zátěže, ale postupem času by tato zátěž klesala, a to díky technologickému pokroku a šetrnosti nových motorových vozidel k životnímu prostředí.

Podle Nejvyššího správního soudu je však pro územní rozhodnutí klíčová současná situace, a ne výhled do budoucna. "Rozhodující pro územní řízení je aktuální situace na Pankrácké pláni, nikoliv nejistý a neurčitý vývoj v oblasti zlepšování automobilových technologií v budoucnu," napsali soudci v rozhodnutí.

Městský soud v Praze zrušil územní rozhodnutí pro hotel na Pankráci loni v létě na podnět občanského sdružení Ateliér pro životní prostředí. Soudci tehdy vrátili záležitost stavebnímu úřadu k novému projednání. Firmy Epoque-Lancaster a Epoque Hotel patří podle obchodního rejstříku do developerské skupiny ECM Real Estate Investments, která se dostala do ekonomických problémů. Od loňska je v úpadku.

Doplněno Stavbaweb:

Autorem projektu City Epoque Hotel je
Architektonický atelier Radan Hubička.

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*