Podobu keramické školy v Karlových Varech určí architekti

(ČTK) – O budoucí podobě střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech by měli rozhodnout odborníci. Karlovarský kraj si nyní nechá zaslat portfolia architektonických firem, z nichž vybere tři nejlepší k vypracování studie. Historická budova takzvané keramické školy je v havarijním stavu a nikdo dosud nedokázal rozhodnout, zda má smysl ji rekonstruovat, nebo raději postavit znovu. Jisté ale nyní je, že se škola nebude stěhovat ze současného areálu, řekl ČTK krajský radní Josef Janů (Piráti).

Vyhlásíme architektonickou soutěž pro tři vybrané architektonické kanceláře, aby nám zpracovaly výchozí studii, a následně budou provedeny další kroky. Rádi bychom, aby se tato studie začala zpracovávat letos na podzim a příští rok bychom stavěli. Podmínkou je, abychom sehnali dostatek prostředků, protože to samozřejmě nebude levná stavba,“
řekl Janů. Odhady nákladů se pohybují mezi 400 a 600 miliony korun. Financování stavby chce kraj zajistit částečně z programu Restart, z něhož zatím na investice do školství čerpal jen málo.

Architektonickým firmám chce kraj poskytnout stavebně technický průzkum jak starší budovy z 20. let 20 století, tak novější části areálu ze 60. let. Podle toho by měli odborníci sami rozhodnout, které části školy má smysl zachovat a které se již rekonstruovat nedají. „Jejich rozhodnutí bude samozřejmě limitováno našimi požadavky. Což je například prostor, kde se bude stavět, studijní program a tak dále,“ doplnil Janů. Při rekonstrukci školy by v areálu neměla být přerušena výuka.

Situací uměleckoprůmyslové školy se kraj zabývá od roku 2017, kdy se ukázalo, že statika části školy je významně narušená. Původně kraj navrhoval budovu zbourat a ministerstvo kultury na jeho žádost kvůli mimořádně špatnému stavu zrušilo i památkovou ochranu objektu. Protesty veřejnosti ale vyvolaly širší diskusi. Kraj pak zvažoval několik variant včetně výstavby nové školy na jiném místě. Od května 2017 se vyučuje v provizoriu ve zbývajících částech školy.
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*