Podzim bude opět patřit přehlídkám architektury

(ČTK) – Podzim již tradičně patří nejen začátku divadelní sezony a přehlídkám módy a designu, ale také prezentaci architektury, jejím novinkám i připomínkám architektonického dědictví. Architektuře bude patřit už poslední zářijový víkend, kdy se v 45 českých a moravských městech uskuteční Den architektury.


Po loňské premiéře, kterou navštívilo více než 3000 lidí, je letos připraveno na 29. a 30. září na sedm desítek akcí. Mladí architekti a teoretici zájemcům přiblíží architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti daného místa. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé budou pro cyklisty a náročným nabídne program i celodenní pěší výlety za architekturou. Většina komentovaných prohlídek potrvá dvě hodiny, v některých případech i s možností vstoupit do interiérů.

Součástí Dne architektury jsou letos také procházky po slovenských městech a exkurze do Berlína. Ve Vídni připraví prohlídky a dílny pro mládež rakouští a čeští architekti a umělci. Občanské sdružení Kruh navíc poprvé nabídne Den architektury formou nevšedních vzdělávacích workshopů určených dětem a studentům vybraných škol, které povedou lektoři spolu s architekty.

Několik procházek, například v Klatovech, povedou hlavní městští architekti mladé generace. "Snažíme se představit současnou architekturu stejně jako upozornit na kontroverzní realizace či záměry. V řadě měst fungují komunity lidí, které se dlouhodobě zasazují o kultivaci svého prostředí," říká iniciátorka festivalu Marcela Steinbachová. Program je na www.denarchitektury.cz.

Šestý ročník festivalu Architecture Week letos potrvá celý říjen, jeho tématem jsou dopravní stavby, infrastruktura a územní rozvoj. V Letohrádku královny Anny se uskuteční výstava dopravních a územněrozvojových projektů 35 měst a krajů zemí visegrádské čtyřky a Bulharska a Rumunska, další dopravní stavby z celého světa představí expozice ve Starém královském paláci. Na programu festivalu jsou další výstavy, přednášky zahraničních architektů, vycházky a vyjížďky za architekturou a dny otevřených dveří. Program je na stránce www.architectureweek.cz.

Dny architektury a stavitelství od září do listopadu nabízejí dny otevřených dveří na stavbách a stavebních školách, v Praze to bude v pátek dopoledne tunel Blanka, v Liberci 10. října bývalý kostel Maří Magdaleny, který se přestavuje na Centrum geotermální energie. Ve Zlíně se lidé budou moci 16. listopadu přijít podívat na to, jak se budovy 14 a 15 areálu Svit přestavují na nové krajské kulturní středisko. Program dnů je na www.dsa-info.cz. V rámci Dnů architektury a stavitelství se také bude tradičně udílet cena Stavba roku, 4. října budou vítězové vyhlášeni v Senátu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*