Polsko zavede energetické osvědčení nutné pro prodej domů

Fotogalerie ke článku (1)

Energetická náročnost budovy

Energetická náročnost budovy
Celá fotogalerie (1)

V Polsku je nutné zateplit až 80 procent objektů.

Polsko se připojuje k zemím, kde je nutné osvědčení o energetické náročnosti objektu, který chce jeho vlastník prodat. Na trhu s byty tak podle expertů může v roce 2009 nastat revoluce. Ceny domů, které nejsou dostatečně zatepleny, mohou výrazně klesnout.

Příští rok tak mají lidé poslední šanci prodat ještě výhodně nezateplené domy. Od 1. ledna 2009 budou notáři požadovat takzvané energetické certifikáty, které popisují, jaké množství energie spotřebuje daný objekt. Ty, které jsou nejméně náročné, budou označeny třídou A, nejvíce náročné budou zařazeny do třídy G. Čím nižší třída, tím nižší bude cena bytu. Problém je podle odborníků v tom, že v Polsku je nutné zateplit až 80 procent objektů.
Bez certifikátu nebude možná žádná transakce na trhu s nemovitostmi. Za osvědčení budou muset majitelé zaplatit několik set zlotých, ale díky němu kupující bude vědět, v jakém technickém stavu je budova. Dokument zároveň umožní odhadnout měsíční náklady na vytopení bytu. "Lidé nebudou chtít kupovat studené domy, jejichž vytopení stojí mnoho," řekl listu Polska Pawel Grzonbka ze společnosti CEE Property Group.
V zemích, kde byly energetické certifikáty zavedeny, například v Dánsku, Švédsku, Británii, Francii, trh zareagoval rychle. Ceny nezateplených domů klesly mezi deseti a dvaceti procenty, napsal list.
Zákon, který zavádí certifikáty, podepsal již polský prezident Lech KaczyÅ?ski. Zatím ale není jasné, jak přesně bude dokument vypadat.
Naposledy se trh s realitami v Polsku výrazně oživil před vstupem země do Evropské unie, kdy lidé kupovali byty před obavou z následného zdražení. Rok po vstupu Polska do EU ceny bytů v zemi vzrostly až o dvacet procent.

Zdroj: Zpráva ČTK 7.12. 2007
 
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*