Polyfunkční dům Křídlovická

Novostavba nárožního domu umožnila plnohodnotné využití lehkých konstrukcí Rigips s maximálním hygienickým, tepelným a hlavně akustickým komfortem v rušném centru města. V souladu s nejmodernějšími trendy pro dosažení co nejvyšší kvality vnitřního prostředí budov použila firma GipsCon v interiérech více než 8000 m2 desek s technologií Activ’Air. Modré akustické desky pak umožnily dosažení vysoké zvukové izolace bytových jednotek s minimálním omezením vnitřních prostor.

Na parcele v Křídlovické ulici byl nedávno dostavěn zajímavý polyfunkční dům podle návrhu architekta Zdeňka Fránka. S trochou nadsázky lze říci, že díky použitým technologiím poskytuje budoucím klientům jedno z nejzdravějších bydlení v Brně.

Polyfunkční dům vyplňuje mezeru v proluce a vytváří nynější nároží. Dům přes svůj moderní vzhled vkusně zapadá do stávající zástavby v centrální části Brna a vytváří příjemný městský parter. V 1. NP jsou prodejny se zázemím, ve 2. až 8. NP jsou umístěny byty. V suterénu pak garážová stání a místnosti nezbytné pro zázemí domu.

Cílem společnosti DIVERSE Develop bylo vytvořit projekt domu, který se vymyká běžně zažitým standardům, zejména po architektonické stránce, s důrazem na detail a použitím nejkvalitnějších materiálů, s maximálním hygienickým, tepelným a hlavně akustickým komfortem v rušném centru města.

Už při navrhování budovy byl vzhledem k poměrně malé stavební parcele kladen velký důraz na maximální efektivitu využití prostoru.

Jako zásadní pro kýžené zvětšení podlahové plochy bylo minimalizovat tloušťky veškerých svislých konstrukcí, kterého se dosáhlo použitím sádrokartonových příček včetně mezibytových za dodržení veškerých požárních, tepelných a zvukově izolačních vlastností, na tyto konstrukce kladených.

Pro zajištění akustické pohody budoucích obyvatel domu byly v interiérech využity nejmodernější sádrokartonové konstrukce firmy Rigips. Pro podhledy a bytové příčky byly použity sádrokartonové Modré akustické desky, které řeší akustiku efektivněji, než konstrukce zděné, a navíc díky malé tloušťce zůstává větší užitná plocha místností.

V souladu s nejmodernějšími stavebními trendy byly v interiérech použity pro mezibytové příčky a podhledy sádrokartonové desky a Modré akustické desky s technologií Activ´Air. Složka Activ´Air trvale odstraňuje z ovzduší až 70% formaldehydu, látky, která vede mezi znečišťujícími škodlivými těkavými látkami. Formaldehyd se vyskytuje v některém nábytku, kobercích, bytových textiliích, čistících prostředcích apod. Technologie Activ´Air je trvalým řešením odstranění formaldehydu z ovzduší a její doba účinnosti je minimálně 50 let.

Pro konstrukce, na kterých jsou zavěšeny kuchyňské linky, byly použity pevné a odolné sádrokartonové desky RigiStabil s únosností až 80 kg na jeden kotevní bod. To umožnilo montovat kuchyňské skříňky přímo na sádrokarton bez dodatečných výztuh, či nutnosti zhustit profily. V koupelnách najdeme zelené impregnované sádrokartonové desky určené do vlhkého prostředí. Šachtové stěny jsou postaveny z červených protipožárních desek.

Blízký střed Brna tak získal výjimečnou budovu, která městský prostor neruší, ale příjemně dotváří. Budovu, která přes své umístění v centru města nabízí obyvatelům vysoký komfort bydlení splňující nejnáročnější požadavky na akustickou pohodu, čisté ovzduší a bezpečnost.

Realizační firma GipsCon za tento projekt získala jednu z hlavních cen v soutěži o nejzdařilejší realizace ze sádrokartonu Rigips Trophy 2016.

___
Architekt: Ing. arch. Zdeněk Fránek, FRÁNEK ARCHITECTS s.r.o.
Generální dodavatel: DIVERSE Develop s.r.o.
Realizační firma: GisCon, s.r.o.
Materiály: sádrokartonové desky Rigips, RigiStabil, MA AA, MAX, Super, Rifino Top, RigiProfily, Durastabil + MA AA
Konstrukce: příčky a dělicí stěny, modré akustické konstrukce, předsazené stěny a stěny šachet

publikováno v časopise Stavba č. 3/2017, str. 82-83

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*