Polyfunkční projekt LINE – Vítězné náměstí, Praha 6

(ČTK) – Připravovaná stavba budovy PPF na Vítězném náměstí v Praze čelí kritice, podle firmy ale návrh vyhrál soutěž České komory architektů (vítězem je Architektonický Atelier Radana Hubičky – doplněno Stavbaweb). PPF se zaštiťuje známými jmény v oboru. Návrh polyfunkční budovy Line ocenila například architektka Eva Jiřičná, sdělil ČTK Jan Chromeček z představenstva společnosti Vítězné náměstí, která patří pod PPF Real Estate. Podle prezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) Pavla Riese ale objekt zničí genius loci náměstí. Proti stavbě má námitky i část opozičních zastupitelů v Praze 6.

Objekt PPF v Praze čelí kritice, vybrala ho ale komora architektů
Prezident ASORKD kritizuje plán stavby budovy PPF na Vítězném náměstí, protože podle něj objekt "naprosto ignoruje jakýkoli kontext s okolím". Podle zastupitele městské části Alexandra Holuba (TOP 09) se radnice žádostí o změnu územního plánu hodlá vzdát možnosti, aby v budově vznikly prostory sloužící veřejnosti.

Vítězné náměstí – Polyfunkční budova „LINE“

Polyfunkční budova „LINE“ bude umístěna na Vítězném náměstí v centrální části Prahy 6, které je dopravním a obchodním jádrem oblasti Dejvic. Prostory o velikosti přibližně 15 tisíc m2 budou využity pro administrativní účely, služby občanské vybavenosti (1 a 2 nadzemní podlaží) a obchody.

Občanská vybavenost pojme obchodní jednotky, kavárnu a mediatéku – knihovnu. Návrh budovy vychází a respektuje zásady regulace pro Vítězné náměstí. Design a umístění budovy bylo oceněno řadou renomovaných architektů. Návrh Architektonického Atelieru Radana Hubičky zvítězil v oficiální soutěži České komory architektů.

Investor: Vítězné náměstí a.s.

Architekt: Architektonický Atelier Radana Hubičky s.r.o.
Harmonogram projektu:
Zahájení stavby říjen 2013
Zprovoznění budovy duben 2015

(doplněno Stavbaweb – zdroj: viteznenamesti.cz)

PPF budovu hájí po architektonické stránce i v otázce služeb veřejnosti. "Architekturu budovy Line na Vítězném náměstí oceňují renomovaní architekti, mezi kterými je například Eva Jiřičná, historik architektury Zdeněk Lukeš nebo architekt Johny Eisler. Vítězný návrh byl vybrán odbornou porotou v soutěži České komory architektů," uvedl Chromeček. V soutěži uspěl Architektonický atelier Radana Hubičky. "Budova také plní všechny regulativy pro dané území. Zlepší místní občanskou vybavenost a dostavbu prosazují i sami obyvatelé dané lokality," doplnil.

Podle plánů z 90. let mělo na pozemku mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunskou vyrůst nové sídlo radnice. Praha 6 se ale nakonec rozhodla opravit stávající sídlo a na Vítězném náměstí ve spolupráci s PPF postavit komerční budovu. Pronájem pozemku měl podle zastupitele Holuba ročně městu přinést až 40 milionů korun. Ovšem loni radnice odsouhlasila, že PPF může na pozemku stavět sama, a nájemné se snížilo na zhruba čtyři miliony. "Praha 6 ztratila vliv na to, co se na náměstí postaví," míní Holub.Proti námitkám zastupitele Holuba, který pracuje jako architekt, vystoupil bývalý starosta Prahy 6 a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). "(Holub) byl mimo jiné jedním z těch, u kterých si radnice objednávala architektonické studie zástavby Vítězného náměstí a nové radnice. Nemohu se tedy zbavit dojmu, že jeho osobní postoj proti současné zástavbě Vítězného náměstí i rekonstrukce radnice je pouhou vendetou za fakt, že nebyl a nebude realizován projekt, na jehož vzniku se on sám před deseti a více lety podílel," sdělil ČTK Chalupa.

Zastupitel Holub připouští, že v roce 1998 pro radnici vypracoval studii, jejímž smyslem bylo ověřit, že se do prostoru náměstí vejde stavební program radnice. Za práci dostal 47.000 korun, což podle něj odpovídalo režijním nákladů. "V žádném dalším období jsem se projektu této lokality neúčastnil, nikdo mě v tomto smyslu ani neoslovoval, a tvrzení o ekonomickém zájmu v této oblasti je tedy absurdní," řekl ČTK Holub.

S námitkami opozice nesouhlasí ani starostka Marie Kousalíková (ODS). Zastupitelstvo podle ní schválilo regulační studii, která fixuje parametry budovy, jako je výška, tvar a kapacita. Návrh investora prý navíc projednala komise a pracovní skupina složená ze zástupců koalice i opozice, které měly k dispozici odborné posudky architektů. Zastupitelstvo se bude zřejmě zástavbou a využitím pozemku na Vítězném náměstí zabývat ještě na mimořádném zasedání 15. února.

V plánované budově PPF má být 13.290 metrů čtverečních kancelářských ploch. Na dalších 1860 metrů čtverečních mají být například obchody a kavárny. Na veřejnou vybavenost typu knihovny, mediatéky a přednáškových sálů pamatuje projekt 2629 metry čtverečními.

Doplněno Stavbaweb:
Rostislav Švácha k diskutovanému projektu PPF na Praze 6:


"Měkká organická forma nepochybně uspokojí touhu mnoha Pražanů po architektuře ve tvaru blobu, jakou jim v roce 2007 předvedl Jan Kaplický v návrhu Národní knihovny pro Letenskou pláň. Co se však hodí pro Letnou, Englovu náměstí naopak zasadí smrtelnou ránu."

"Patřím k těm, kdo si vždycky budou myslet, že za omylem soutěžní poroty v roce 2010 a za selháním pražské památkové péče o dva roky později se neskrývá nic než síla peněz. Na Vítězném náměstí budou tyto peníze opravdu vidět."

http://www.krasnaolomouc.cz/?p=1221

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*