Adresa: Praha 1 — Újezd
Investor: MČ Praha 1 a Magistrát hl.města Prahy
Autoři: Jan Kerel, Zdeněk Hölzel, Olbram Zoubek
Projekt: AHK architekti, s. r. o.
Sadové úpravy: Zdeněk Sendler
Statika: Building, s. r. o.
Elektro: ELIS
Dodavatel: AHK architekti, s. r. o.
Hl.subdodavatel: Skanska — Jiří Koudelka, Martin Kozel
Soutěž 1.kolo: 7.6.2000
Soutěž 2.kolo: 13.9.2000
Územní rozhodnutí: 10/2001
Stavební povolení: 12/2001
Realizace: 11.3. — 21.5.2002
Otevření pro veřejnost: 22.5.2002
IDEOVÁ KONCEPCE
Pomník vidíme jako důstojný, nepřehlédnutelný, jednoduchý — přitom ale civilní. V ose Vítězné ulice navrhujeme zvětšené schody — 26 stupňů, na kterých budou osazeny sochy a torza občanů — obětí. Výška stupňů se mění dle svahu, jejich šířka se zvolna zužuje.
Jedna socha bude v popředí zástupu, mizejícího do ztracena ve stráni. Jak sochy ustupují, ubývají, mění se v torza. Mezi torzy cítíme ty, kteří nepřežili. Návštěvník může procházet a konfrontovat se s metaforou oběti a utrpení.
POUŽITÉ MATERIÁLY
Schody — hladký beton. V ose schodiště je umístěn bronzový pásek. V místě prolínání schodiště s vodorovnou pěší cestou jsou spád a výška stupňů zmírněny. Ten, kdo prochází, mírně cítí dotek s pomníkem.
Sochy — bronz, na vnějším povrchu bude cizelovaný a patinovaný do tmava, uvnitř dutých torz zůstane bronz neopracovaný. Postavy jsou osazeny bez plint, přímo na beton stupňů, měřítko „lidské“ — mírně nadživotní.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,