Adresa: Praha 1 — Újezd
Investor: MČ Praha 1 a Magistrát hl.města Prahy
Autoři: Jan Kerel, Zdeněk Hölzel, Olbram Zoubek
Projekt: AHK architekti, s. r. o.
Sadové úpravy: Zdeněk Sendler
Statika: Building, s. r. o.
Elektro: ELIS
Dodavatel: AHK architekti, s. r. o.
Hl.subdodavatel: Skanska — Jiří Koudelka, Martin Kozel
Soutěž 1.kolo: 7.6.2000
Soutěž 2.kolo: 13.9.2000
Územní rozhodnutí: 10/2001
Stavební povolení: 12/2001
Realizace: 11.3. — 21.5.2002
Otevření pro veřejnost: 22.5.2002
IDEOVÁ KONCEPCE
Pomník vidíme jako důstojný, nepřehlédnutelný, jednoduchý — přitom ale civilní. V ose Vítězné ulice navrhujeme zvětšené schody — 26 stupňů, na kterých budou osazeny sochy a torza občanů — obětí. Výška stupňů se mění dle svahu, jejich šířka se zvolna zužuje.
Jedna socha bude v popředí zástupu, mizejícího do ztracena ve stráni. Jak sochy ustupují, ubývají, mění se v torza. Mezi torzy cítíme ty, kteří nepřežili. Návštěvník může procházet a konfrontovat se s metaforou oběti a utrpení.
POUŽITÉ MATERIÁLY
Schody — hladký beton. V ose schodiště je umístěn bronzový pásek. V místě prolínání schodiště s vodorovnou pěší cestou jsou spád a výška stupňů zmírněny. Ten, kdo prochází, mírně cítí dotek s pomníkem.
Sochy — bronz, na vnějším povrchu bude cizelovaný a patinovaný do tmava, uvnitř dutých torz zůstane bronz neopracovaný. Postavy jsou osazeny bez plint, přímo na beton stupňů, měřítko „lidské“ — mírně nadživotní.
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!