Pomník poděkování

PAMÁTNÍK MALÝ ROZSAHEM – VELKÝ VÝZNAMEM

Pietní místo po revitalizaci od architektonického ateliéru Land05 nabízí místo k zamyšlení. Kolemjdoucí zde mohou nacházet inspiraci ve statečnosti a odhodlání předků místních obyvatel, kteří jsou reprezentováni siluetami z cortenového plechu od akademického sochaře Zdeňka Maniny. 

Malá obec Zahájí v okrese Mělník se dočkala kompletní obnovy a architektonické revitalizace pietního místa s pomníkem na připomínku padlých partyzánů. Místní obyvatelé během druhé světové války poskytli bez ohledu na osobní ohrožení podporu partyzánské skupině Národní mstitel. Původní pomník, pro který byl využit pískovec pocházející z lomu poblíž někdejšího partyzánského ležení, byl rozšířen o „Pomník poděkování občanům Zahájí a celého regionu Řepínska a Mšenska“. Za architektonickým návrhem a revitalizací nejbližšího okolí pomníku stojí studio Land05 v čele s Martinou Forejtovou. Pietní vzpomínkový akt k uctění památky padlých partyzánů se koná každoročně na konci dubna, proto i studio Land05 zvolilo pro nejbližší okolí pomníku květinový záhon. „Chtěli jsme dosáhnout toho, aby pietní místo rozkvetlo v době konání vzpomínkového aktu,“ dodává Martina Forejtová.

Autorka projektu navrhla jako dominantu pomníku cortenové sousoší. Právě tyto cortenové siluety postav připomínají místním obyvatelům statečnost a odhodlání jejich předků, kterými se mohou nechat inspirovat při svém každodenním konání. Siluety jsou umístěny kolmo k chodníku, jsou tak vidět pouze při příchodu k pomníku.  K vytvoření samotných soch byl osloven sochař Zdeněk Manina, který sousoší dodal výtvarnou kvalitu.  „Během konání vzpomínkových aktů před pomníkem stojí siluety tiše bokem a na účastníky se přímo nedívají. Symbolizují odboj občanů, který je méně viditelný než boj partyzánů, ale který je svou statečností neméně úctyhodný,“ objasňuje jejich umístění autorka návrhu.

Architekti návrhem vyjádřili sílu a odvahu, kterou z místa mohou čerpat kolemjdoucí i místní obyvatelé, „… důležité pro nás bylo pozitivní naladění celé scény,“ zdůrazňují. Atmosféru podtrhuje i nově vysazený šeřík. Zpevněnou pietní plochu materiálově zjemňuje trávníková plocha a půdopokryvné rostliny současně vizuálně oddělují cortenové sousoší. V neposlední řadě je součástí celkové revitalizace pietního místa i lavička určena k odpočinku a zamyšlení, která nabízí přímý pohled na sochy siluet.

Pomník poděkování občanům Zahájí a celého regionu Řepínska a Mšenska
Zhotovitel: Ateliér zahradní a krajinářské architektury Land05
Autor návrhu: Ing. Martina Forejtová
Spolupráce: Ing. Martina Havlová, Ph.D., Ing. Julie Horáčková, Ing. Eliška Kusbachová, Ing. arch. Petra Soukalová
Sochy: ak. soch. Zdeněk Manina
Projekt: 2022
Realizace: 2023
Foto: Archiv Land05

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*