Poprvé na světě byla celá fasáda vyrobena z materiálu DuPont™ Corian®

Fotogalerie ke článku (9)

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii

 Hotel „Seeko’o

Hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii
Celá fotogalerie (9)

Prvním je hotel „Seeko’o" v Bordeaux ve Francii. Hladká, ledově bílá fasáda odpovídá jménu hotelu Seeko’o v přístavní čtvrti Bordeaux. Seeko'o znamená horský ledovec a od začátku představoval neobyčejný a odvážný koncept.
Navrhnout hotel v centru města Bordeaux, na levém břehu Garonne, vždy znamenalo rozvířit hladinu veřejného mínění. Toto je strategické místo města, dobře známe svým respektem k dědictví a k svému „kamennému" duchu. A tak právě proto se stalo i velkou výzvou — postavit projekt, který by současně vybočil z těchto tradic a přesto harmonicky zapadl do svého prostředí.

Když architekt Jean-Christophe Mainada (Atelier d’architecture King Kong) chtěl vytvořit žádoucí „ledovcový" efekt, přišel na myšlenku vybudovat fasádu z materiálu DuPont™ Corian®. Zatímco jak estetické kvality, tak technické parametry materiálu vedly k jeho jednoznačnému výběru, pak proces vnějšího obložení, který v takovém rozsahu nebyl ještě zaznamenán, byl náročný a nevyzkoušený, protože se prováděl s tímto materiálem poprvé na světě. Ale obavy byly brzy rozptýleny.
Všechny testy a technické zkoušky prováděla francouzská organizace Qualiconsult, součást instituce „Enquête Technique Nouvelle“ zaměřené na technické normy a měření. Vše se odehrávalo v úzké spolupráci s Anne-Line Citerne, vedoucí projektu společnosti DuPont, která říká: „Inovační upevňovací systém, který byl vyvinut speciálně pro tento projekt, byl Qualiconsultem ověřen a povolen. Konstrukce využívá hliníkové profily od firmy Etanco, obsahující skryté upevňovací prvky, které drží panely z materiálu DuPont™ Corian® na sponách v příčném, horizontálním systému profilů. Konstrukce je tlustá přibližně 10 cm a může být, je-li to potřeba, vyplněna tepelnou izolací (např. skelnou vatou apod.), případně ještě opatřena protidešťovým ochranným filmem mezi každou příčkou. Tento pokrokový systém poskytuje vynikající nárazovou pevnost a současně vysokou odolnost vůči positivní i negativní zátěži.“
Projekt staví na všech kvalitách pro vnější použití, které jsou vlastní materiálu DuPont™ Corian®: je hladký, neporézní, odolný vůči větru, graffiti a UV záření. Jeho barevný projev je stejný jak na povrchu, tak na hranách mezi spoji. Rovněž lze v exteriérových aplikacích využít průsvitnosti materiálu DuPont™ Corian®.
S konceptem fasády z DuPont™ Corian® přišel architekt Jean-Christophe Masnada, který o projektu nadšeně hovoří: „Byli jsme ohromeni tímto ušlechtilým, nádherným materiálem společnosti DuPont, který nám dovoluje osvobodit se od tradičních systémů montáže a údržby fasád.“ K zajištění rovnoměrné zátěže jsou panely fasády položeny na dvojité kovové mříži a tolerance mezi panely je zaručena s přesností na 1 milimetr. Rovněž máme co do činění s relativně tenkými panely ve srovnání s jejich velikostí (6x3 m).
To znamená těžké panely, které jsou křehké. Výzvou pak byla jak jejich doprava na místo, tak jejich připevnění do podpor. Aby upevnění desek do fasády nebylo viditelné, bylo nutné použít kovové vložky se závitem. Do každé z nich je zašroubován hák, za který je pak deska uchycena každých 30 cm k vedlejší (vodorovné) nosné mříži.
DuPont™ Corian® nabízí další výhody jako je snadná údržba a možnost opravy přímo na místě. I po instalaci lze poškrábanou část zabrousit a zaleštit nebo poškozené místo jednoduše vyříznout a nahradit novým a přeleštit. Výrobce fasády AEA, zpracovatel materiálu DuPont™ Corian®, pracoval velice přesně a pečlivě. Speciálně pro tento projekt byl vyvinut důmyslný zdvihací systém, protože panely těchto rozměrů by nevydržely běžný způsob zdvihání. Díky tomuto zařízení se panely mohou klouzat po kolejnicích, pak se zvednou do vodorovné polohy a nakonec se otočí do potřebné svislé pozice na fasádě.
Výběr ledovcově bílého, chladného a čistého odstínu (Glacier White) materiálu DuPont™ Corian® byl zcela přirozený ke zdůraznění jemného sochařského vzhledu budovy. Její linie, plochy a úhly.vzájemně působí se stíny a světly. Uvnitř pak prostorné ložnice nabízejí pohled na Garonne.
Koupelny jsou uvnitř pokojů, jen zakryté jednoduchou zástěnou. Jednoduchost je zde heslem od stropu až k podlaze. Koncept designu s použitím DuPont™ Corian® se zde znova opakuje. Takže koupelny jsou vybaveny umyvadly z materiálu Corian® ve tvaru připomínajícím celkový vzhled budovy. V přijímací hale je recepční stůl dlouhý 4,5 metrů, jehož deska je rovněž vyrobena z DuPont™ Corian®. Ve stejném odstínu (Glacier White) opakuje vzhled fasády.
 
Fakta a čísla
Náklady činí 4,2 mil. eur (včetně pozemku). Hotel má 3 hvězdičky, 5 podlaží, celkem 45 rozlehlých pokojů od 27 do 55 m2 (z nichž se pět nachází v horním podlaží s terasou a panoramatickým pohledem na Garonne).
Přepychové vybavení a armatury (koupací vana 1,1x1,9 m, wi-fi v ceně, plochá TV obrazovka, napájecí zdroj pro I.Pod, a další). Rozlehlá vstupní hala zahrnuje recepcí a denní společenskou místnost (180 m2) s koktejlovým barem (150 m2). Sauna, obchodní (business) centrum, konferenční sál (35 míst).
Hotelové vedení tvoří tři manažeři: Alain Dhersin, Chantal de Knyff a jejich dcera Cecile. Za nimi stojí desetičlenný personál.
 
Hlavní účastníci projektu:
Architekti: Atelier d'architecture King Kong; Paul Marion, Jean-Christophe Masnada, Frédéric Neau, Laurent Portejoie architectes associés. www.kingkong.fr
Certifikovaný zpracovatel materiálu DuPont™ Corian®: A.E.A, Atelier Européen d’Agencement
Instalace panelů z materiálu DuPont™ Corian®: Société Tonicello
 
Materiál DuPont™ Corian® vyvinuli ve výzkumných a vývojových laboratořích společnosti Du Pont de Nemours a vyrábí jej pouze DuPont. Materiál DuPont™ Corian® (www.corian.com) se používá pro řadu rezidenčních a komerčních aplikací, pro výrobu nábytku a různé další speciální aplikace. Je to neporézní pevný povrchový materiál, který je odolný vůči skvrnám, snadno se udržuje, je trvanlivý, lze jej opravovat a obnovovat a dokonce jej lze i recyklovat. Materiál DuPont™ Corian® se vyrábí ve více než 100 barvách a může se formovat do jakýchkoliv tvarů. Případná poškození lze snadno odstranit, aniž by to ovlivnilo krásu a stejnoměrnost barvy.
Přehled projektů společnosti DuPont pro architekty, stavitele, designéry a konstruktéry je umístěn na adrese: www.buildingonscience.dupont.com
 
Tisková zpráva firmy DuPontTM , listopad 2007
Photo © Arthur Péquin
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*