Poptávka po cihlách se propadla, cihláři slevují až 40 procent

Cena cihel dovážených například z Německa byla letos až o desítky procent nižší než u stavebnin z domácí produkce.

 Poptávka po cihlách se na tuzemském trhu během letošního roku výrazně propadla. Cihláři snižují ceny až o 40 procent, někteří dokonce musí prodávat pod cenou. Ceny elektřiny, plynu a dalších vstupů však dále rostou, v některých případech až o 20 procent. Odborníci tak nevylučují, že některé cihelny budou muset dále omezit výrobu nebo ji dokonce uzavřít. ČTK to zjistila mezi hlavními tuzemskými výrobci cihel na včera zahájeném stavebním veletrhu For Arch.

Za hlavní příčinu propadu poptávky označují cihláři krizi na světových trzích a silnou korunu. Silná domácí měna vedla k tomu, že cena cihel dovážených například z Německa byla prý letos až o desítky procent nižší než u stavebnin z domácí produkce.

„Meziroční snížení cen činí u některých výrobků v extrému až 40 procent,“ řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Heluz Jan Krampl. Podle jiných výrobců však mohou být v současnosti na trhu slevy ještě vyšší. „Není problém dostat cenu na 50 až 60 procent,“ uvedl představitel z další přední cihlářské firmy. Někteří výrobci musí údajně prodávat i pod cenou.

„Není problém vyrobit, ale prodat,“ uvedl k situaci výrobců stavebnin Karel Pavlík ze Silikátového svazu ČR, který sdružuje například výrobce cihel a keramiky.

Výsledkem této situace je, že některé cihlářské společnosti musely již údajně zastavit provoz svých výrobních linek. „Pokud firma nemá určitou velikost, tak to dnes při současných cenách, kurzu a nákladech již neumožňuje podnikat,“ podotkl Krampl. „To znamená, že musí uzavřít výrobu vzhledem k příliš nízké ceně na trhu,“ dodal.

Jednou z prvních tuzemských obětí situace na trhu je výroba cihel rakouského cihlářského kolosu Wienerberger v Letech na Písecku. Koncern roku výrobu v Letech ukončí. Podobný plán má také pro dalších 25 cihelen v jiných zemích. Kolaps stavebního trhu v Británii a USA firmě ve druhém čtvrtletí snížil zisk téměř o pětinu.

Z regionu střední Evropy nastal výrazný pokles poptávky také v Polsku, které bylo loni podle Krampla motorem odbytu cihel v regionu. Špatně je na tom prý také Německo, nejlepší odbyt cihel je letos naopak na Slovensku.

Upadající poptávka a na druhé straně stoupající ceny energií trápí i další výrobce stavebnin. „Obecně nastal určitý propad,“ řekl ČTK Milan Skružný z firmy Stomix, která vyrábí například zateplovací systémy. Za příčinu označil zpomalení bytové výstavby, ale také například letošní nedostatek peněz v rozpočtu programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení, ze kterého se financují opravy panelových domů.

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s na konci srpna snížila hodnocení evropských výrobců stavebnin. Tento krok odůvodnila zhoršováním ekonomických podmínek a zpomalením stavebnictví v důsledku krize na světových trzích. Pokles produkce stavebnin v Evropě prý způsobil propad bytové výstavby v USA, Španělsku, Irsku a Velké Británii.

Zdroj: Zpráva ČTK 23.9.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*