Poslanci asi zruší právo sdruženích na účast ve stavebním řízení

Občanská sdružení by mohla vstupovat jen do územních řízení, neztratila by ani právo na informace.

Praha 14. ledna (ČTK) – Poslanci asi zruší právo občanských sdruženích účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Mohla by vstupovat jen do územních řízení, neztratila by ani právo na informace. Počítá s tím poslanecká novela o ochraně krajiny, kterou dnes jednomyslně podpořil sněmovní výbor pro veřejnou správu. Podle spoluautora předlohy Miloše Melčáka (dříve ČSSD) norma získala podporu i v hospodářském výboru.

Novela je terčem kritiky ekologických iniciativ, nesouhlasily s ní ani ministerstvo životního prostředí a vláda, proti jejímu schválení brojí Strana zelených. Novela, kterou předložili poslanci z ostatních sněmovních stran, podle kritiků trestá stovky sdružení, která v obcích kvůli různým stavebním plánům vznikají.

Norma má nicméně podle Melčáka napravit současný stav, kdy námitky vedou k průtahům řízení, poskytla by větší jistotu investorům. Je také v souladu s Aarhuskou úmluvou, podle níž je třeba zajistit účast veřejnosti v počátečním stadiu rozhodování, kdy jsou ještě všechny možnosti řešení otevřené, podotkl poslanec. Také předseda výboru Tom Zajíček (ODS) se postavil za to, aby veřejnost měla dál právo na účast v územním řízení, nikoli ale i ve stavebním.

Občanská sdružení nemají podle předkladatelů ani podle současného zákona právo účastnit se stavebního řízení. Stavební úřady si prý někdy ale stavební zákon špatně vysvětlují a zvou občanská sdružení i ke stavebnímu řízení.

Nyní platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny občanským sdružením přiznává například právo na to, aby je úřady dopředu informovaly o všech zamýšlených zásazích nebo správních řízeních, která se dotýkají ochrany přírody. Sdružení se mohou těchto správních řízení také účastnit.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*